Najnowsze

Citroen przejmie Opla? Przeciw Volkswagenowi

Najnowsze

S 400 HYBRIDOpel Astra. Niedługo ze stajni Citroena?

Francuski rząd chce skłonić dotkniętego przez kryzys producenta samochodów Peugeot-Citroen (PSA) do przejęcia również pogrążonej w kłopotach niemieckiej firmy Opel - podają francuskie media.

W poniedziałek dziennik "Le Monde" napisał na swojej stronie internetowej, powołując się na przedstawiciela francuskiego ministerstwa finansów i otoczenie prezydenta Francois Hollande'a, że w ten sposób ma powstać sojusz przeciwko największemu producentowi samochodów w Europie, koncernowi Volkswagen.

Już w lutym 2012 roku PSA i właściciel Opla, koncern General Motors, zawarli strategiczny sojusz. GM zwiększył udziały we francuskim koncernie do 7 proc. Od tego czasu trwały spekulacje o fuzji drugiego największego producenta samochodów w Europie z Oplem. Według "Le Monde" francuskie ministerstwo finansów twierdzi, że GM może zgodzić się na fuzję, jeśli Francuzi bezpośrednio odkupią Opla. Pytaniem jest tylko, jak Peugeot zamierza to sfinansować. Pod koniec października francuski rząd musiał udzielić mu pomocy w postaci gwarancji finansowych na 7 mld euro. W grudniu PSA i Opel nawiązały ścisłą współpracę, m.in. przez rozwijanie trzech wspólnych projektów.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: S 400 HYBRID