Resort pracy zamierza skrócić okres, w którym to firma płaci zasiłek chorobowy swego pracownika. Ma to dotyczyć tylko zatrudnionych po 50. roku życia - wynika z projektu ustawy, do którego dotarła "Gazeta Prawna".
Na skróceniu z 33 do 14 dni konieczności finansowania chorobowego starszych pracowników polskie firmy mogą zaoszczędzić nawet 400 mln złotych. Zgodnie z projektem, od piętnastego dnia choroby wypłacony pracownikowi zasiłek chorobowy finansować będzie ZUS.
Resort wycofał się natomiast z podniesienia od stycznia 2009 r. zasiłku dla bezrobotnych. Ma to nastąpić rok później - od 2010 r.
Ponadto rząd chce przeznaczyć środki z Funduszu Pracy na inne cele niż aktywizacja bezrobotnych - na sfinansowanie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, które do tej pory były wydatkiem budżetowym.
Z Funduszu Pracy ministerstwo chciałoby także finansować naukę młodych lekarzy i pielęgniarek. Na staże i rezydentury dla ponad 10 tys. osób z FP ma zostać przeznaczone ponad 576 mln zł.
Rząd obniżył planowaną wysokość stypendium szkoleniowego i odłożył w czasie zwolnienie firm zatrudniających starszych pracowników z opłacania składek do FP i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - wynika z ustaleń "Gazety Prawnej".
Źródło: Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: TVN24