Statystyka podpowiada, co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na etat. Liczy się przede wszystkim wykształcenie – donosi "Puls Biznesu".
Jak wynika z sondażu Millward Brown dla Krajowego Rejestru Długów, w Polsce 72 proc. osób w wieku 18-35 lat pracuje i utrzymuje się z pracy zarobkowej. Ale tylko 29 proc. młodych osób ma umowę o pracę na czas nieokreślony. Reszta jest zatrudniona czasowo, głównie na umowach-zleceniach i umowach o pracę na czas określony.
Szanse na stały etat rosną wraz z poziomem wykształcenia. Bezterminowa umowa to prawdziwy rarytas wśród osób z wykształceniem podstawowym. Nieco większe szanse na stały etat mają kandydaci z maturą lub absolwenci szkół zawodowych, którzy mają konkretny fach. Zdecydowanie najłatwiej jednak o taką posadę po studiach. Szanse osoby z wyższym wykształceniem na stałą umowę wynoszą 49 proc.
Prawdopodobieństwo zdobycia stałej umowy rośnie wraz z wiekiem pracownika. Wśród osób do 25. roku życia odsetek pracowników na bezterminowym etacie wynosi 17 proc., wśród osób w wieku 26-30 lat to już 35 proc., a w grupie wiekowej 31-35 udział etatowców sięga 43 proc.
Autor: //bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24