Ceny w sklepach coraz wyższe. Promocje ratują portfele

Źródło:
"Rzeczpospolita"
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUS
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUSTVN24
wideo 2/4
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUSTVN24

Ceny w sklepach rosną z miesiąca na miesiąc. W lipcu były one już średnio 3,9 proc. wyższe niż przed rokiem - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". - Rosnąca inflacja, odmrożenie VAT, okres szkolno-świąteczny przypuszczalnie nie wyhamują tego trendu - ocenia cytowany przez dziennik ekspert.

"Od kwietnia, kiedy to wróciła 5-proc. stawka VAT na żywność, z miesiąca na miesiąc tempo wzrostu cen w sklepach przyspiesza. W lipcu były one już średnio 3,9 proc. wyższe niż przed rokiem wynika z najnowszej edycji indeksu cen autorstwa UCE Research i Uniwersytetów WSB Merito, o którym pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Z indeksu cen wynika, że w lipcu na 17 monitorowanych kategorii 11 wykazało jednocyfrowy wzrost rok do roku w czerwcu i w maju było ich po 12. Do tego obecnie dwie kategorie zaliczyły dwucyfrowy wzrost, a cztery były w trendzie spadkowym.

Ceny w sklepach po podwyżce VAT-u. Napoje z najwyższymi wzrostami

Jak pisze dziennik, najmocniej zdrożały napoje bezalkoholowe, aż o 15,6 proc. Na drugim miejscu znalazły się dodatki spożywcze takie jak keczupy, czy musztardy. Ich ceny wzrosły o 11,2 proc. Na trzecim miejscu znalazły się słodycze z cenami wyższymi o 9,3 proc.

- Wpływ odmrożenia stawek VAT na ceny w sklepach detalicznych, jest, jak się zresztą spodziewano, odłożony w czasie. W początkowym okresie sieci sklepów w pewnej części istotnie wzięły część podatku "na siebie", niemniej jednak pełne przeniesienie kosztów odmrożenia VAT na klientów było tylko kwestią czasu i to się właśnie dzieje mówi dr Tomasz Kopyściański z WSB Merito, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Jak twierdzi dr Kopyściański, kluczowym czynnikiem w przypadku wzrostu cen napojów bezalkoholowych był zwiększony popyt w okresie wakacyjnych, wysokich temperatur. Wpływ miało także zwiększenie kosztów opakowań z tworzyw sztucznych oraz wyższe niż przed rokiem ceny niektórych owoców, np. pomarańczy. Piąte w zestawieniu jest pieczywo, które podrożało o 6,4 proc. rdr. W ocenie dr Kopyściańskiego w tej kategorii istotny był wzrost cen zbóż, odnotowany w maju i w czerwcu w skupach rolnych. - Aktualnie jednak sytuacja w tym zakresie bardzo się ustabilizowała. W lipcu pszenica i żyto nawet potaniały – o ok. 10 proc. rdr. To tworzy perspektywę do wyhamowania podwyżek cen pieczywa w kolejnych miesiącach. Jednak w dłuższym okresie kluczowym czynnikiem będą koszty zużycia gazu. Wyłania się więc ryzyko wzrostu cen w kolejnym roku – przekazał dr Kopyściański.

Większa liczba promocji

- Sieci przyznają, że widać wzrost liczby promocji, a gdyby nie to, skoki cen byłyby znacznie bardziej odczuwalne. Jeśli porównamy drugi kwartał tego roku z analogicznym okresem w roku ubiegłym, zauważamy rosnącą liczbę akcji promocyjnych oraz tzw. akcji in-out. Organizując promocje, skupiamy się na najbardziej potrzebnych produktach w gospodarstwie domowym mówi cytowana przez dziennik Aleksandra Robaszkiewicz, rzecznik Lidl Polska.

"Rzeczpospolita" dodaje, że zgodnie z badaniem Hiper-Com Poland, Grupy Blix i UCE Research w I półroczu sieci handlowe zorganizowały o blisko 9 proc. więcej promocji niż w analogicznym okresie ub.r. Rosnąca inflacja, odmrożenie VAT, okres szkolno-świąteczny przypuszczalnie nie wyhamują tego trendu. Konsumenci będą szukali obniżek i wszelkiej maści rabatów, a sieci będą odpowiednimi działaniami przyciągać ich atencję i portfele - wylicza z kolei Sebastian Błaszkiewicz, szef sprzedaży w Unity Group, cytowany przez dziennik.

Inne przyczyny drożyzny

- Odmrożenie cen gazu i energii elektrycznej dla gospodarstw domowych przyczyniło się do skoku inflacji, która z 2,6 proc. w czerwcu wzrosła do 4,2 proc. w lipcu. Sieci handlowe bardzo szybko reagują na takie zjawiska, dostosowując odpowiednio ceny podwyższając je - wylicza cytowany przez dziennik Sebastian Błaszkiewicz. Dodaje, że współczesne technologie umożliwiają podnoszenie cen praktycznie w czasie rzeczywistym.

- Rosnąca inflacja, odmrożenie VAT, okres szkolno-świąteczny przypuszczalnie nie wyhamują tego trendu. Konsumenci będą szukali obniżek i wszelkiej maści rabatów, a sieci będą odpowiednimi działaniami przyciągać ich atencję i portfele - dodaje dla dziennika Błaszkiewicz.  

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Oszuści nie ustępują w tworzeniu nowych metod kradzieży pieniędzy w sieci - przestrzega Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. I ostrzega przed coraz bardziej przebiegłymi sposobami. Fałszerze nie odpuszczają nawet samemu urzędowi. "W lipcu przestępcy przygotowali strony podszywające się pod UKNF. Ofiary informowali o rzekomej konieczności przejścia procesu "przeciwdziałania praniu pieniędzy" - przestrzega urząd. Oto przegląd lipcowych metod, którymi chciano okraść internautów.

Oszuści internetowi w natarciu. Najgroźniejsze i najnowsze kampanie

Oszuści internetowi w natarciu. Najgroźniejsze i najnowsze kampanie

Źródło:
tvn24.pl

Liczba zawartych umów o dzieło w I półroczu 2024 roku była historycznie niskie, jak na tą część roku - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - To najmniejsza liczba zgłoszonych umów o dzieło - podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Odnotowano natomiast wzrost liczby umów o dzieło zawieranych z cudzoziemcami.

Ten rodzaj zatrudnienia w odwrocie. "Najmniej umów od początku funkcjonowania rejestru"

Ten rodzaj zatrudnienia w odwrocie. "Najmniej umów od początku funkcjonowania rejestru"

Źródło:
PAP

Pojawia się problem ze strony ZUS-u, który donosi, że 1 stycznia 2025 roku nie zdoła wdrożyć systemu informatycznego, umożliwiającego zarządzanie niższą składką zdrowotną - przekazał Ryszard Petru. Zapowiedział, że najbliższe dni "mają być poświęcone na wypracowanie porozumienia w tej sprawie". W koalicji jest kilka koncepcji zmian w składce zdrowotnej.

Problem ze zmianą składki zdrowotnej. Petru: ZUS się nie wyrobi

Problem ze zmianą składki zdrowotnej. Petru: ZUS się nie wyrobi

Źródło:
PAP

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po 5-dniowej serii spadków. Inwestorzy oceniają prawdopodobną eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie i oznaki słabnącego popytu na ropę na świecie - podają maklerzy. Na rynkach widać także oznaki słabszego zapotrzebowania na ropę, co skłoniło kraje OPEC do obniżenia prognoz popytu na 2024 i 2025 r.

Na rynku ropy odwrót po pięciu dniach wzrostów

Na rynku ropy odwrót po pięciu dniach wzrostów

Źródło:
PAP

W mocno spolaryzowanej kampanii wyborczej w USA kandydaci na prezydenta zgłosili swoje poparcie dla pomysłu zniesienia podatku od napiwków - donosi BBC. Jak szacuje think tank Tax Foundation budżet państwa straci na zmianach 107 miliardów dolarów w ciągu dekady.

W tej jednej sprawie się zgadzają. Harris i Trump chcą zlikwidować podatek dla milionów

W tej jednej sprawie się zgadzają. Harris i Trump chcą zlikwidować podatek dla milionów

Źródło:
BBC

To latem okazuje się, które miasta mogą poszczycić się największym zainteresowaniem turystów. Do tych najbardziej zatłoczonych należy Dubrownik. Zgodnie z najnowszym badaniem na jednego mieszkańca przypada tam aż 36 turystów.

To najbardziej zatłoczone miasta tego lata w Europie

To najbardziej zatłoczone miasta tego lata w Europie

Źródło:
PAP

Poruszenie i mobilizację włoskich władz na południu kraju wywołały nieoficjalne doniesienia o tym, że Madonna chce tam zorganizować urodzinowe "megaparty" z okazji 66. urodzin. W związku z tym prefekt Neapolu zwołał specjalne posiedzenie komitetu w sprawie wdrożenia niezbędnych środków bezpieczeństwa. 

Mobilizacja we Włoszech. Władze szykują się na wizytę gwiazdy

Mobilizacja we Włoszech. Władze szykują się na wizytę gwiazdy

Źródło:
PAP

W ministerstwie rolnictwa powstanie nowa grupa ekspercka i nowy departament. Jak zapowiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, będzie poświęcony przetwórstwu i handlowi. Według szefa resortu rolnictwa obecnie za mało uwagi poświęca się przemysłowi spożywczemu i jego problemom. W gronie ekspertów mają się znaleźć prezesi i przedstawiciele takich firm jak Mlekovita, Bakalland, Dawtona czy Colian.

Prezesi czołowych firm spożywczych będą doradzać ministrowi

Prezesi czołowych firm spożywczych będą doradzać ministrowi

Źródło:
PAP

- Ponad 70 procent polskich konsumentów uważa Biedronkę za najtańszą sieć. Musimy ich oczywiście utwierdzać w tym przekonaniu, ale dlaczego mielibyśmy rozpoczynać jakąś wojnę - mówił na łamach "Pulsu Biznesu" prezes Biedronki Luis Araújo. W rozmowie podkreślił, że Biedronka "zrobi wszystko", by nie przegrać trwającej rywalizacji cenowej.

Prezes Biedronki: na pewno nie my rozpoczęliśmy wojnę cenową

Prezes Biedronki: na pewno nie my rozpoczęliśmy wojnę cenową

Źródło:
Puls Biznesu, Komisja Etyki Reklamy

- Zwrócimy się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o zbadanie sprawy programu kredytu mieszkaniowego "Kredyt na start" - zapowiedział w poniedziałek lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Jego zdaniem, należy sprawdzić, czy "branża deweloperska i sektor bankowy nie miały w tej kwestii nieautoryzowanych kontaktów z rządem".

"Zwrócimy się do CBA". Rośnie napięcie wokół programu mieszkaniowego

"Zwrócimy się do CBA". Rośnie napięcie wokół programu mieszkaniowego

Źródło:
PAP

Google poinformowało w poniedziałek, że całkowicie wyłącza konta AdSense w Rosji. Spółka wyjaśniła, że nie będzie mogła już dokonywać płatności na rzecz użytkowników jej usług reklamowych w tym kraju.

Rosjanie będą musieli pożegnać się z ważną usługą Google

Rosjanie będą musieli pożegnać się z ważną usługą Google

Źródło:
Reuters

W 2023 roku w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce największy udział miały amerykańskie i niemieckie firmy - wynika z poniedziałkowej publikacji firmy konsultacyjnej EY. Na dalszych miejscach znalazła się Wielka Brytania i Francja.

Zagraniczne inwestycje w Polsce. Lekki spadek, ale więcej miejsc pracy

Zagraniczne inwestycje w Polsce. Lekki spadek, ale więcej miejsc pracy

Źródło:
PAP

Serbowie tłumnie wyszli na ulice po przywróceniu licencji brytyjsko-australijskiej spółce górniczej Rio Tinto na wydobycie litu. Jest to jedno z największych złóż w Europie - donosi BBC. Surowiec ten wykorzystywany jest między innymi do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. Aktywiści twierdzą, że kopalnia spowoduje nieodwracalne zniszczenia środowiska. Kilku z nich po weekendowych protestach trafiło do aresztu.

"Rio Tinto, wynoś się z Serbii". Boją się o środowisko, nie chcą kopalni litu

"Rio Tinto, wynoś się z Serbii". Boją się o środowisko, nie chcą kopalni litu

Źródło:
BBC, PAP

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją przepisów, która ma umożliwić zwolnienie z podatku dochodowego CIT wszystkich organizacji pozarządowych. Zwolnieniem mają zostać objęte także zapomogi otrzymywane z uwagi na trudną sytuację materialną. Zmiany mają także uszczelnić opodatkowanie fundacji rodzinnych.

Organizacje pozarządowe bez podatku. Jest projekt

Organizacje pozarządowe bez podatku. Jest projekt

Źródło:
PAP

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ma być kluczowy dla kwestii kredytów opartych o WIBOR - ocenia w raporcie firma Grant Thornton. Przed oblicze Trybunału trafiły pierwsze pytania prejudycjalne dotyczące stawki WIBOR i jej stosowania w umowach kredytów hipotecznych, wystosowane przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Jak podkreśla Grant Thorton, na razie statystyki są w zdecydowanej mierze na korzyść banków. Wyrok TSUE mógłby zmienić sytuację diametralnie.

W oczekiwaniu na wyrok TSUE dla kredytów opartych o WIBOR. Obecnie w sądach wygrywają banki

W oczekiwaniu na wyrok TSUE dla kredytów opartych o WIBOR. Obecnie w sądach wygrywają banki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do rodziców pisma informujące o nowym programie "Aktywny Rodzic". Od 1 października tego roku będzie można składać wnioski o świadczenie.

ZUS wysyła pisma do rodziców

ZUS wysyła pisma do rodziców

Źródło:
tvn24.pl

Rosja, pomimo nałożonych na nią sankcji na wwożenie do swojego kraju dolarów i euro, i tak znalazła sposób na przywóz tych walut - donosi Reuters. Od 2022 roku trafiło do kraju około 2,3 miliardy dolarów. "Wielu Rosjan chce kupować dewizy w gotówce w celu wyjazdu za granicę lub jako formę przechowywania domowych oszczędności" - wyjaśnia agencja.

Jak Rosja obchodzi sankcje. "2,3 miliarda dolarów w gotówce"

Jak Rosja obchodzi sankcje. "2,3 miliarda dolarów w gotówce"

Źródło:
PAP

W tym roku tak zwane czternaste emerytury trafią do seniorów we wrześniu. Ale niektórzy otrzymają je wcześniej, bo pod koniec tego miesiąca - przekazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. "Czternastkę" w tym roku otrzyma prawie dziewięć milionów emerytów i rencistów.

Wypłata "czternastek" coraz bliżej. ZUS podaje terminy

Wypłata "czternastek" coraz bliżej. ZUS podaje terminy

Źródło:
PAP

Esprit sprzedał prawa do swojej europejskiej marki brytyjskiej grupie inwestycyjnej Alteri - podaje branżowy portal retaildetail.eu. Nie uchroni to jednak ani pracowników przed zwolnieniami, ani sklepów przed zamknięciami.

Esprit znalazł kupca. Wiadomo, co z pracownikami i sklepami

Esprit znalazł kupca. Wiadomo, co z pracownikami i sklepami

Źródło:
retaildetail.eu, tvn24.pl

Polsko-niemieckie przejście graniczne Rosówek-Rosow zostało czasowo zamknięte dla ruchu samochodowego. Powodem jest remont odcinka drogi federalnej B2 w Niemczech, który ma potrwać do 27 października.

Przejście graniczne z Niemcami zamknięte dla samochodów

Przejście graniczne z Niemcami zamknięte dla samochodów

Źródło:
PAP

Miało być tanio i ekologicznie. Włodarze Paryża i MKOL zapowiadali duże zmiany w organizacji igrzysk, ale planowany budżet został już przekroczony o ponad 100 proc. Do tego sportowcy narzekają na niewygody, a turystów jest mniej, niż w poprzednich latach.

IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

Źródło:
tvn24.pl