Bruksela zgadza się na pomoc dla łódzkiego Della

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESUnia Europejska pomoże stworzyć w Łodzi nowe miejsca pracy

Komisja Europejska zgodziła się na pomoc publiczną na rozbudowę zakładu komputerowego koncernu Dell w Łodzi. Firma ma otrzymać dofinansowanie w wysokości 54,5 mln euro, będzie także zwolniona z podatków. Spółka zamierza otworzyć nowy zakład produkcyjny, gdzie powstanie 3 tysiące miejsc pracy.

- Dell zatrudnia w tej chwili 1900 osób - poinformował Rafał Branowski, rzecznik prasowy Dell Polska w TVN CNBC Biznes.

- Jak będzie wyglądała przyszłość nie wiemy, to zależy od zamówień klientów. Nie chcemy gdybać na temat przyszłości. Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja na rynku i będziemy odpowiednio wprowadzali zarówno produkcję, jak i zatrudnienie. Dopiero wtedy będziemy wiedzieli, ile powstanie miejsc pracy - mówił Branowski.

Według rzecznika, zatrudnienie znajdą przede wszystkim pracownicy produkcyjni, składający komputery. - Zdolności manualne będą więc na pierwszym miejscu - dodał Branowski.

Ważniejsze miejsca pracy

Dell z satysfakcją przyjął decyzję Komisji Europejskiej. - Cieszymy się, że decyzja jest dla nas pozytywna, liczymy że pozostałe procedury przebiegną bez przeszkód - skomentował rzecznik Della.

Komisarz ds. konkurencji Neellie Kroes argumentowała decyzję Komisji Europejskiej: - Z naszej oceny wynika, że wkład tego projektu w rozwój regionalny oraz tworzenie nowych miejsc pracy w znajdującym się w trudnej sytuacji regionie Polski jest większy niż jego potencjalne negatywne skutki - stwierdziła Kroes. - W przypadkach takich jak ten, w których istnieje wysokie ryzyko zakłócenia konkurencji lub utraty pracy w innych państwach członkowskich, przed podjęciem decyzji musimy przeprowadzić jednak szczegółową analizę ekonomiczną rynku i wpływu pomocy - zaznaczyła przy tym komisarz ds. konkurencji.

Koszty całej inwestycji Dell Products Poland to 189,58 mln euro, więc pomoc UE wynosić będzie ponad 1/4 kosztów.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES