Gordon Brown i Nicolas Sarkozy jednoczą siły w walce z gigantycznymi premiami dla pracowników finansjery. We wspólnym artykule opublikowanym na łamach "The Wall Street Journal", brytyjski premier i prezydent Francji zaapelowali do innych przywódców, by wprowadzić globalny podatek od bonusów wypłacanych bankierom.
"Zgadzamy się, że podatek od premii, powinien być priorytetem, ze względu na fakt, że w 2009 r. bonusy rosły częściowo dzięki rządowemu wsparciu sektora bankowego" - napisali Brown i Sarkozy.
"Jasne jest, że tego typu działanie musi być przeprowadzone globalnie. Żaden kraj nie może zostać wyłączony. I jeśli uda się nam to uda, będziemy mogli stworzyć system, który sprawi, że podatnicy nie będą już musieli płacić w trakcie kryzysów, za ryzyko podejmowane przez sektor bankowy" - dodali.
W środę brytyjski minister finansów Alistair Darling ogłosił wprowadzenie specjalnego opodatkowanie bankowych premii przekraczających 25 tysięcy funtów (27,7 euro). Podatek ma wynosić 50 procent, a Brytyjczycy spodziewają się wpłynięcia do państwowej kasy równowartości co najmniej 500 milionów funtów.
Spokojne święta niemieckich bankierów
Na razie spokojnie spać mogą bankierzy w Niemczech. Jak donosi dzisiejsza "Berliner Zeitung", powołując się na informacje z kręgów koalicji rządowej,rząd Angeli Merkel nie będzie się wzorować na Wielkiej Brytanii i nie wprowadzi specjalnego podatku od świątecznych bonusów wypłacanych bankowcom.
Jeszcze przed końcem roku mają zostać podjęte kolejne kroki dla zwiększenia nadzoru nad systemem wynagrodzeń w bankowości, ale nowe prawo wejdzie w życie najwcześniej w 2010 roku.
Zajmujący się sprawami finansów z ramienia frakcji parlamentarnej FDP Frank Schäffler powiedział gazecie, że wyklucza on karne opodatkowanie bankowych bonusów. Jego zdaniem, lepsze są przejrzyste zasady nadzoru akcjonariuszy nad wynagradzania bankowych menedżerów.
Natomiast eurodeputowany z ramienia Zielonych, Sven Giegold wyraził nadzieję, że brytyjski krok będzie stanowił sygnał dla innych krajów i teraz łatwiej będzie na europejskim poziomie przeforsować twarde reguły wynagradzania bankowców
Źródło: "Guardian", DPA