Brown grozi Islandii

Najnowsze

Aktualizacja:

Brytyjski premier Gordon Brown oświadczył, że stosunek władz Islandii do krachu islandzkiego systemu bankowego jest "całkowicie nie do przyjęcia", a "prawne skutki ich działań nielegalne". Brown nie wykluczył podjęcia kroków prawnych.

- Islandzki regulator rynku usług finansowych zawiódł nie tylko własnych obywateli, ale także Brytyjczyków - powiedział w czwartek po południu w wywiadzie dla BBC. Dodał, że swoje stanowisko przekazał premierowi Geirowi Haarde i zagroził, iż rząd brytyjski rozważy wystąpienie przeciwko islandzkiemu rządowi na drogę prawną, jeśli sporne kwestie finansowe nie zostaną rozwiązane.

Dostanie się firmom?

Brown poinformował o zamrożeniu aktywów brytyjskich oddziałów czołowego banku islandzkiego Landesbanki i zapowiedział, że dla odzyskania pieniędzy zdeponowanych przez Brytyjczyków, rząd nie zawaha się przed podjęciem stanowczych działań wobec islandzkich firm, tam gdzie będzie mógł.

Wcześniej minister finansów Alistair Darling podjął działania wobec islandzkiej grupy finansowej Kaupthing Singer & Friedlander, przejmując działającą na brytyjskim rynku finansowym, jej spółkę zależną Kaupthing Edge i wyznaczając na jej administratora grupę bankowo-ubezpieczeniową ING.

Będą rekompensaty

Rekompensatę za zamrożone aktywa Landesbanki ma otrzymać około stu jednostek władz samorządowych, których lokaty w islandzkich bankach, takich jak Heritable (brytyjska filia Landesbanki), ocenia się łącznie na 500-720 mln funtów.

Kaupthing, Landesbanki oraz Glitnir to trzy największe islandzkie grupy bankowe przejęte przez rząd Islandii.

Zrekompensowanie wkładów obywateli brytyjskich, którzy lokowali oszczędności głównie w islandzkim banku internetowym Icesave, zapowiedział w środę minister finansów Alistair Darling. Ma to nastąpić w ramach brytyjskiego systemu rekompensat, mimo że depozytariusze ci objęci są gwarancjami rządu Islandii.

Islandia jak terroryści

Według BBC premier Islandii Haarde jest przekonany, że zamrażając islandzkie aktywa finansowe rząd brytyjski posłużył się ustawodawstwem przygotowanym z myślą o odcięciu terrorystów od źródeł finansowania i powiedział premierowi Brownowi, iż nie jest z tego zadowolony.

W czwartek Stowarzyszenie Samorządu Lokalnego prowadziło nadzwyczajne rozmowy z przedstawicielami rządu na temat sytuacji finansowej spowodowanej przez załamanie islandzkich banków i otrzymało obietnicę pomocy, jeśli ich sytuacja finansowa będzie tego wymagać.

Źródło: PAP