Przyznanie się do winy banku BNP Paribas i porozumienie ws. zapłaty prawie 9 mld dolarów za łamanie sankcji USA jest częścią większej strategii Departamentu Stanu USA wobec znaczących banków i innych instytucji finansowych - pisze Reuters.
Dwa inne francuskie banki - Credit Agricole i Societe Generale, niemiecki Deutsche Bank AG i Citigroup Banamex w Meksyku są wśród tych instytucji, które są badane w związku z możliwym praniem pieniędzy i naruszaniem sankcji - podaje Reuters, powołujący się na osoby znające sprawę.
Badają kolejnych
Amerykański Departament Sprawiedliwości, ale też prokuratura okręgowa na Manhattanie sondują Credit Agricole i Societe Generale w kierunku potencjalnych naruszeń amerykańskich sankcji gospodarczych nałożonych na Iran, Kubę i Sudan.
Gredit Agricole i SocGen ujawniły, że są właśnie weryfikowane w kierunku łamania sankcji. W swoim ostatnim sprawozdaniu rocznym SocGen poinformował, że prowadzi dyskusje z Departamentem Skarbu. Pozostałe banki na razie nie komentują sprawy.
Inne ze źródeł, na które powołuje się Reuters przekazało, że Departamentem Sprawiedliwości jest mocno zaangażowany w sprawdzanie operacji banku Banamex Citigroup prowadzonych przez granicę USA-Meksyk. Bank podkreślił, że współpracuje w wyjaśnianiu sprawy.
Reuters podaje, że prokuratorzy zbadali też potencjalne naruszenie sankcji przez Deutsche Banku. Śladczy mają się też interesować innymi instytucjami finansowymi.
Jednak zapłaci
Największy francuski bank BNP Paribas został uznany winnym omijania nakładanych przez USA na inne państwa sankcji finansowych i w ramach sądowej ugody zapłaci grzywnę w wysokości blisko 9 mld dolarów.
Wynosząca 8,83 mld dolarów grzywna jest najwyższą, jaką orzeczono dotąd w USA wobec europejskiego banku za naruszanie sankcji Biura Kontroli Wkładów Zagranicznych.
Autor: mn//gry / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: bnpparibas.pl