Bieńkowska oficjalną kandydatką Polski na komisarza UE

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatBieńkowska oficjalną kandydatką Polski na komisarza UE

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska jest oficjalną kandydatką Polski na komisarza Unii Europejskiej - poinformowała w środę rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

We wtorek unijne źródła podały, że Bieńkowska jest polskim kandydatem do nowej Komisji Europejskiej i spotka się w czwartek w Brukseli z przyszłym szefem KE Jean-Claude'em Junckerem.

Dzisiaj te informacje potwierdziła Kidawa-Błońska. Na razie nie wiadomo, jakie stanowisko w Brukseli otrzyma minister rozwoju i infrastruktury.

- Jutro dowiemy się, jakie stanowisko otrzyma Bieńkowska. Jestem przekonany, że to jest już rozstrzygnięte - powiedział dzisiaj w Krynicy wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Podział kompetencji

W przyszłym tygodniu znany ma być ostateczny skład przyszłej Komisji Europejskiej, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez rządy państw UE. Dopiero potem Juncker przystąpi do podziału kompetencji pomiędzy komisarzy.

Na przełomie września i października planowane są przesłuchania kandydatów na komisarzy w komisjach europarlamentu, zaś w październiku nad zatwierdzeniem nowej KE głosować ma cały Parlament Europejski.

Nowa Komisja rozpocznie prace 1 listopada.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP