Najnowsze

Bezrobocie w miejscu szósty miesiąc z rzędu. Premier: tarcze finansowe ochroniły miejsca pracy

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Morawiecki o pomocy dla firmTVN24
wideo 2/3
TVN24Morawiecki o pomocy dla firm

Główny Urząd Statystyczny podał w środę najnowsze dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia w listopadzie 2020 roku wyniosła 6,1 procent, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej. - Tarcze finansowe ochroniły miejsca pracy. Liczba osób pracujących jest wyższa niż w poprzednim roku, powstały setki tysięcy nowych miejsc pracy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w listopadzie 1.025,7 tys. wobec 1.018,4 tys. osób w październiku. Wcześniej Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,1 proc.

Bezrobocie w PolscePAP Infografika

Jak podał GUS, w trzecim kwartale tego roku 97 tys. osób miało pracę, ale jej nie wykonywało w związku z pandemią. W poprzednim kwartale było to ponad 122 tys. osób.

Analitycy z Pekao zwracają uwagę, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 6,1 proc. szósty miesiąc z rzędu. "Na razie nie widać wyraźnego negatywnego wpływu listopadowych restrykcji, jednak ich utrzymywanie się (turystyka, gastronomia) może przełożyć się na szybszy wzrost bezrobocia w najbliższym czasie" - napisali na Twitterze.

"Setki tysięcy dodatkowych miejsc pracy"

Szef rządu powiedział na środowej konferencji prasowej, że rok 2020 był "przeprawą przez gospodarcze nieznane dotąd wody".

- Obserwowaliśmy, co dzieje się, z jakich najlepszych praktyk można korzystać, ale jednocześnie podstawowym azymutem, podstawową latarnią, która nam przyświecała, była obrona miejsc pracy - mówił Morawiecki. Ocenił, że wprowadzone w Polsce tarcze finansowe obroniły miejsca pracy. - Widać to w danych, które spływają: drugie najniższe bezrobocie w UE (...). Według KE (Eurostat stosuje inną metodologię niż GUS - red.) bezrobocie wynosi w Polsce nieco powyżej 3 proc. - podkreślił. - Skuteczna walka z bezrobociem była dla nas podstawowym wyznacznikiem. Widać ją również z danych, które spływają z firm z różnych branż i sektorów gospodarki. Zwolnienia są mniejsze, niż były planowane, a w to miejsce pojawiają się nowe miejsca pracy - oświadczył Morawiecki. - Najbardziej mnie cieszy, że trzeci kwartał tego roku pokazał, że potrafiliśmy stworzyć setki tysięcy dodatkowych miejsc pracy, żeby przyjąć tych ludzi, którzy pracę tracili. A świadczy o tym ten podstawowy parametr, liczba osób pracujących. Ona jest nawet wyższa, niż była w poprzednim roku - podkreślił premie

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock