Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zapowiada ostatni w tym roku konkurs wniosków na unijne dofinansowanie e-usług. Prezes PARP zapewnia, że tym razem nie będzie liczyć się kolejność składania dokumentów. Ubiegłoroczny konkurs zakończył się skandalem.
Według zapowiedzi prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożeny Lublińskiej-Kasprzak, ogłoszenie o naborze wniosków ma zostać opublikowane 15 lipca. Sam nabór ma rozpocząć się 30 lipca i potrwać do 30 września. Prowadzony ma być wyłącznie przez Sieć, bez potrzeby osobistego składania dokumentów.
Konkurs dotyczy środków na wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej w unijnym programie Innowacyjna Gospodarka. Projekty dotyczące świadczenia usług drogą elektroniczną mogą składać tzw. mikroprzedsiębiorstwa (do 10 pracowników) i mali przedsiębiorcy (mniej niż 50 pracowników).
Konkurs ze skandalem
Przy poprzednim konkursie przed siedzibami oddziałów PARP ustawiały się długie kolejki przedsiębiorców składających wnioski na unijne dofinansowanie ich pomysłów na biznes elektroniczny. Dochodziło wręcz do rękoczynów.
Przed rozpoczęciem naboru Agencja zapewniała, że moment złożenia wniosku nie będzie miał znaczenia w kwalifikacji, a głównym kryterium będzie innowacyjność przedsięwzięcia. Potem okazało się, że odrzucono dokumenty tych, którzy złożyli je jako ostatni. Niektórzy poszkodowani przedsiębiorcy złożyli pozwy sądowe przeciwko PARP.
Prezes Lublińska-Kasprzak zapowiada, że teraz ma być zupełnie inaczej. - Zmienią się kryteria naboru, które ocenią głównie innowacyjność i stopień zaawansowania projektów. Nie ma kryteriów czasowych - obiecuje.
Prezes PARP wyjaśniła, że projektom złożonym przez internet w sierpniu i wrześniu zostaną przydzielone punkty. - Wysoko będą oceniane projekty, które przyniosą przychody z usług elektronicznych świadczonych odbiorcom w kraju i zagranicą, a nie tylko z reklam umieszczonych np. na portalu - mówi Lublińska-Kasprzak. Na więcej punktów mogą też liczyć projekty polegające na wdrożeniu zaawansowanych technologicznie rozwiązań oraz oferujące usługi elektroniczne niespotykane dotąd na rynku.
Jak podała, do rozdysponowania w tym naborze będzie ponad 77 mln euro. - Do tej pory wykorzystano w tym działaniu ok. 57 procent dostępnych środków - powiedziała. Cały budżet na elektroniczne usługi to ponad 883,7 mln zł.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24