Bankierzy: najgorsze za nami

Najnowsze

Aktualizacja:
nbp.gov.pl, tvn24.plBankierzy w dobrych nastrojach

W bankowości skończył się trend spadkowy, a zaczął wzrost - poinformowali przedstawiciele Związku Banków Polskich. Z sierpniowych danych zebranych wśród bankowców przez Pentor, wynika, że po raz trzeci z rzędu poprawiła się koniunktura w tym sektorze gospodarki.

- Najgorsze za nami. Wygląda na to, że mamy zwrot, jest zmiana trendu. Skończył się trend spadkowy i sektor bankowy ponownie wchodzi w okres wzrostu - poinformował prezes Pentor Research International Eugeniusz Śmiłowski.

- Sektor bankowy stosunkowo szybko odzyskał kondycję po zawirowaniach - ocenił.

Banki: dajemy kredyty

Zwrócił też uwagę, że "ruszył" rynek kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Według Śmiłowskiego nie dzieje się także nic tragicznego, jeśli chodzi o kredyty zagrożone brakiem spłaty.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz poinformował z kolei, że utrzymuje się stosunkowo wysoki poziom kredytowania inwestycji mieszkaniowych. - Szacujemy, że także w miesiącu lipcu banki udzieliły ponad 16,5 tys. kredytów mieszkaniowych. To jest troszeczkę mniej niż w czerwcu, ale lipiec jest zwykle miesiącem niższej aktywności w tym obszarze. To poza czerwcem byłby najlepszy wynik w tym roku - powiedział.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: nbp.gov.pl, tvn24.pl