Aplikacja mobilna ratuje życie matek w Ghanie


W Ghanie opracowana została specjalna aplikacja pozwalająca monitorować zdrowie kobiet w ciąży. Według Światowej Organizacji Zdrowia, to tu umiera najwięcej matek z dziećmi podczas porodu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w Ghanie podczas porodu umiera więcej matek i dzieci niż gdziekolwiek indziej na świecie. Choć mamy do czynienia z pewnym postępem. W Ghanie, na przykład, śmiertelność matek (MMR) spadła o 49 proc. pomiędzy 1990 i 2013 rokiem do 380 zgonów na 100 tys. żywych urodzeń w 2013 roku. Ghańskie społeczeństwo wierzy w przesądy, co czasem zagraża bezpieczeństwu dzieci. Dodatkowo większość matek jest niepiśmiennych, dlatego mimo, że położne czy lekarze zapiszą im datę kolejnej wizyty, te nie potrafią jej odczytać.

Mobilna położna daje nadzieję

W zmianie tej sytuacji ma pomóc aplikacja „mobile midwife” (mobilna położna). W kraju, w którym, jest więcej telefonów komórkowych niż ludzi (co nie oznacza jednak, że wszyscy mają te aparaty, ponieważ niektóre osoby używają kilku kart SIM) wydaje się, że takie rozwiązanie, gdzie kobiety są informowane za pomocą telefonu o ważnych kwestiach związanych z ciążą, ma sens. System "mobilna położna" pomaga w dostosowaniu odpowiedniej diety, radzi także kiedy udać się po poradę do realnego lekarza. - Będąc w ciąży, miałam mieć lewatywę. Słuchając wiadomości od "mobilnej położnej", dowiedziałam się, że to może doprowadzić do aborcji – mówi jedna z kobiet. - Kiedy byłam w ciąży pierwszy raz, nie znałam dokładnego terminu porodu i urodziłam w domu. Za drugim razem wirtualna położna poinformowała mnie, że termin się zbliża, więc przygotowałam się do porodu i urodziłam w szpitalu - mówi inna kobieta.

Będzie bezpieczniej

Po każdym badaniu, "mobilna położna" aktualizuje informacje na temat wyników pacjentki. Pozwala też na zdobycie informacji na temat szczepień, które matka powinna odbyć z dzieckiem. Nie jest to tylko korzyść dla matek, ale i też i dla ghańskiej służby zdrowia, która może pozyskać dane na temat zdrowia w danym regionie. Obecnie aplikacja funkcjonuje w siedmiu okręgach na terenie Ghany. - Zauważyliśmy zwiększenie liczby szczepień, ponieważ częściej coraz więcej kobiet od początku ciąży otrzymuje wiadomości i informacje, że powinny to zrobić. Co ważne kobiety w ciąży mają też większą wiedzę na temat zagadnień związanych ze zdrowiem - mówi Patricia Antwi, dyrektor szpitala w AWutu-Senya.

Autor: pp/msz/hej / Źródło: bbc.com

Pozostałe wiadomości