4You Airlines zawieszają sprzedaż biletów. Decyzja o śledztwie za kilka dni 

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i Świat4You Airlines zawieszają sprzedaż biletów

4You Airlines wstrzymały sprzedaż biletów lotniczych - dowiedziała się TVN24 Biznes i Świat. Firma nie informuje klientów, co jest powodem wstrzymania sprzedaży. Przedstawiciele 4You nie odpowiadali w poniedziałek rano na telefony. W ub. tygodniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do prokuratury wniosek o zbadanie działalności firmy pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa.

Z informacji TVN24 Biznes i Świat wynika, że prokuratura ma już dokumenty dotyczące sprawy i podejmie decyzję o ewentualnym wszczęciu śledztwa w ciągu kilku dni. W poniedziałek śledczy rozpoczęli analizę wniosku UOKiK. Decyzja miała zapaść jeszcze dziś, ale prokuratura uznała, że potrzebuje więcej czasu.

4You Airlines to firma sprzedająca bilety lotnicze bez licencji przewoźnika lotniczego, którą wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Bez licencji i samolotów

"Spółka na przełomie lipca i sierpnia br. rozpoczęła sprzedaż biletów lotniczych za pośrednictwem strony internetowej, sugerując, że jest przewoźnikiem lotniczym, który rozpocznie loty 3 listopada br. Z informacji, jakie UOKiK uzyskał z Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, iż przedsiębiorca nie jest przewoźnikiem lotniczym, ponieważ nie otrzymał wymaganych prawem dokumentów: certyfikatu, koncesji oraz upoważnienia na wykonywanie przelotów na oferowane kierunki" - poinformował w ubiegłym tygodniu UOKiK.

Urząd ustalił też, że nie jest możliwe ich uzyskanie przez przedsiębiorcę przed 3 listopada 2014 roku. W opinii UOKiK nieprawdziwe mogą być również zamieszczone na stronie internetowej przedsiębiorcy informacje na temat floty, jaką dysponuje. "Spółka informuje, że leasinguje samoloty od ukraińskiego przewoźnika Yanair. Tymczasem z informacji uzyskanych przez urząd wynika, że żaden polski przewoźnik lotniczy nie ma zgody na eksploatację statków powietrznych tego przewoźnika, a 4You Airlines nie ma uprawnień do zawarcia umowy leasingu samolotów" - dodał UOKiK.

Działania UOKiK niezrozumiałe

Prokuratura bada 4You Airlinestvn24

Zarząd 4You Airlines uważa, że działania UOKiK ws. skierowania do prokuratury wniosku o zbadanie działalności spółki pod kątem popełnienia przestępstwa są dla niego niezrozumiałe. "Postępujemy zgodnie z obowiązującymi procedurami, które wyznaczył nam sam Urząd. Mając możliwość złożenia stosownych wyjaśnień, jesteśmy jej jednocześnie pozbawiani" - poinformowała 4You Airlines w piątkowym komunikacie. "Niezależnie od naszego braku zrozumienia dla zaistniałej sytuacji, wyjaśnienie to zostanie złożone, podobnie jak udzielimy wszystkich wyjaśnień w sprawie postępowania sprawdzającego prokuratury, o ile prokuratura na takie działania się zdecyduje. Samo bowiem złożenie zawiadomienia nie oznacza, że toczy się jakiekolwiek postępowanie przeciwko spółce" - podkreślono.

Autor: ToL//bgr,mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: 4YOUAirlines.com