Ponad 120 mld z艂 trafi艂o do Polski od czasu wej艣cia do Unii. Dzi臋ki tym pieni膮dzom mo偶emy jecha膰 r贸wn膮 jak st贸艂 autostrad膮 Stryk贸w - Konin czy warszawskim metrem - pisze "Gazeta Wyborcza".
Ani autostrada, ani most, ani warszawskie metro, ani nowe wodoci膮gi nie powsta艂yby (a ju偶 na pewno nie tak szybko) gdyby nie unijne pieni膮dze - wylicza "Gazeta". - Przed pojawieniem si臋 funduszy unijnych byli艣my w stanie chronicznego niedoboru pieni臋dzy na strategiczne projekty - m贸wi "Gazecie" El偶bieta Bie艅kowska, minister rozwoju regionalnego.
Dzi艣 w Polsce co kilka kilometr贸w mo偶na natkn膮膰 si臋 na jedn膮 z ponad 10 tys. inwestycji sfinansowanych przez UE. - Gdyby nie fundusze, byliby艣my biedniejszym krajem. I wida膰 by to by艂o go艂ym okiem - ocenia na 艂amach "GW" Jerzy Kwieci艅ski, prezes fundacji Europejskie Centrum Przedsi臋biorczo艣ci, by艂y wiceminister rozwoju regionalnego.
120 mld z艂 na inwestycje
MRR obliczy艂o, 偶e od wej艣cia do UE na ka偶dego Polaka przypad艂o ju偶 1695,5 z艂 inwestycji z funduszy strukturalnych i sp贸jno艣ciowych. A przecie偶 Unia zacz臋艂a dawa膰 nam pieni膮dze na d艂ugo przed 1 maja 2004 r. - Polska w ci膮gu ostatniej dekady dosta艂a 55 mld z艂 - wyliczaj膮 urz臋dnicy. Do tego trzeba doda膰 jeszcze pieni膮dze ze Wsp贸lnej Polityki Rolnej. Urz膮d Komitetu Integracji Europejskiej podsumowa艂: od wej艣cia do UE do ko艅ca zesz艂ego roku do Polski trafi艂o 艂膮cznie 26,5 mld euro, czyli po dzisiejszym kursie prawie 121 mld z艂.
Inwestycje samorz膮dowe w 18 proc. finansowane s膮 przez UE, inwestycje drogowe - w 60 proc. - wylicza "GW". Udzia艂 unijnych dotacji we wszystkich inwestycjach firm to tylko 3 proc. - Mo偶e to i ma艂o, ale za to unijne pieni膮dze trafi艂y do tych firm, kt贸re potrzebowa艂y ich najbardziej - podkre艣la Kwieci艅ski.
PKB i praca
To, 偶e nowoczesny most albo kolejny odcinek autostrady poprawi膮 jako艣膰 偶ycia setek tysi臋cy Polak贸w jest oczywiste. Ale jak eurofundusze wp艂ywaj膮 na ca艂膮 gospodark臋? Wed艂ug ekonomist贸w dzi臋ki unijnym pieni膮dzom tempo wzrostu PKB w 2007 r. by艂o wy偶sze o prawie 1 pkt proc.
Trzeba przy tym pami臋ta膰, 偶e ka偶da dziesi膮ta cz臋艣膰 procentu wzrostu PKB oznacza tysi膮ce miejsc pracy. Zdaniem minister Bie艅kowskiej, w latach 2004-08 powsta艂o dzi臋ki nim 200-300 tys. nowych stanowisk.
殴r贸d艂o: "Gazeta Wyborcza"
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽sxc.hu