Japończycy pokazali latający motocykl. Cena zwala z nóg
- Źródło:
- Reuters
Na targach w Detroit w Stanach Zjednoczonych zaprezentowano latający motocykl. Został on stworzony przez japoński startup Aerwins Technologies. Motocyklem można pędzić nad ziemią z prędkością około 100 kilometrów na godzinę. To nie lada gratka dla fanów motoryzacji. Cena maszyny zwala jednak z nóg.
Podczas targów samochodowych w Detroit można było zobaczyć przyszłość motoryzacji. Japoński startup Aerwins Technologies po raz pierwszy zaprezentował w Stanach Zjednoczonych skonstruowany przez siebie latający motocykl.
Maszyna wciąż nie przypomina znanych z filmów science fiction ścigaczy, ale testujący ją Amerykanie podkreślali, że i tak to spełnienie ich dziecięcych marzeń.
- Adrenalina, prawda? Jasne, że masz obawy, ale byłem bardzo podekscytowany. Dosłownie miałem gęsią skórkę i czułem się jak dzieciak - powiedział Thad Szott, współorganizator Detroit Auto Show. Szott był jedną z pierwszych osób, która odbyła próbny lot.
Latający motocykl - cena
Latający motocykl może osiągnąć prędkość blisko 100 km/h. Jeden lot może trwać do 40 minut.
Tego typu maszyny już są sprzedawane w Japonii. Startup planuje, że trafią one - w nieco mniejszej wersji - na amerykański rynek w przyszłym roku. Za latający motocykl trzeba będzie zapłacić 777 tys. dolarów, czyli ponad 3,6 mln zł.
Inżynierowie pracują nad jego elektryczną wersją. Ta ma trafić na rynek w ciągu najbliższych trzech lat. Według zapowiedzi mniejszy, elektryczny model może kosztować 50 tys. dolarów, czyli równowartość około 236 tys. zł.
Autorka/Autor:mb/ams
Źródło: Reuters
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Wyniki postępowania przetargowego na zakup samolotów dla LOT-u zostaną ogłoszone w poniedziałek - powiedział na antenie TVN24 w programie "#BezKitu" Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. Szef MI odniósł się także do zapowiedzianych zwolnień grupowych w PKP Cargo.
Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie ujawnienia przez jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej informacji niejawnej o klauzuli "tajne" dotyczącej przebiegu niejawnej części posiedzenia RPP - przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy w asyście policji weszli w czwartek do siedziby Narodowego Banku Polskiego.
Jest zgoda na przedłużenie Krajowego Planu Odbudowy do końca 2026 roku - przekazała w piątek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. "Już wydawało się, że jest to niemożliwe, a jednak udało się!" - napisała.
Na jedno gospodarstwo domowe przypada tylko jedna opłata abonamentowa. Niezależnie od liczby odbiorników i samochodów użytkowanych w gospodarstwie - informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Wyjątek dotyczy przedsiębiorców.
PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank, Credit Agricole i Bank Pocztowy - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.
Utrudnienia dla klientów czołowych banków. "Miej przy sobie gotówkę"
- Źródło:
- tvn24.pl
W przyszłym tygodniu polscy kierowcy mogą zapłacić więcej na stacjach paliw - prognozują analitycy Refleksu. Powodem jest eskalacja konfliktu na linii Izrael-Iran. Podwyżki mogą sięgnąć kilkunastu groszy na litrze w zależności od odpowiedzi Iranu na izraelski atak.
Kraków uplasował się na drugim miejscu zestawienia najlepszych miast dla kobiet podróżujących bez towarzystwa. Dawna stolica Polski wysoką pozycję zawdzięcza między innymi niskiemu wskaźnikowi przestępczości. Prezentujemy pierwszą dziesiątkę.
Najlepsze dla kobiet, które podróżują same. Polskie miasto na podium
- Źródło:
- InsureMyTrip, krakow.pl
Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Na wizualizacji widać, jak pustoszeje niebo nad tymi krajami, a loty pasażerskie omijają niebezpieczną strefę na Bliskim Wschodzie.
Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Polskie Linie Lotnicze LOT nie wykorzystują irańskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów tranzytowych do Azji - przekazał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Podkreślił, że połączenia do Indii, a także pozostałych krajów azjatyckich są realizowane zgodnie z rozkładem.
Giełdy na świecie są na minusie, a ceny ropy na plusie po izraelskim ataku na Iran - podał Reuters. Agencja podkreśliła, że wśród inwestorów widać pęd do bezpiecznych przystani, takich jak złoto, dolar i frank szwajcarski.
- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.
Rząd podał propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Płaca minimalna w 2026 roku ma wynieść 4806 złotych brutto, a stawka - 31,40 złotego. Rada Ministrów na dodatkowym posiedzeniu zajmowała się też wskaźnikami makroekonomicznymi będącymi podstawą budżetu na przyszły rok.
Ryanair wprowadził karę w wysokości co najmniej 500 euro dla pasażerów zakłócających porządek, których zachowanie skutkuje usunięciem ich z pokładu samolotu - podała AFP. - Zakłócanie porządku w tak ograniczonej i wspólnej przestrzeni jest niedopuszczalne - skomentował rzecznik tej irlandzkiej linii lotniczej.
Rząd prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2026 roku wyniesie 3,5 procent, a średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 3 procent - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2026 rok, przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów.
PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok
- Źródło:
- PAP
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał, że wykryto salmonellę w polędwiczkach z kurczaka o smaku jogurt-morela. Produkt powstał dla właściciela sieci Biedronka - Jeronimo Martins. Sieć również opublikowała komunikat dla klientów w tej sprawie.
Problem ubóstwa energetycznego dotyczy około 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce - wynika z szacunków resort klimatu. Sposoby ograniczenia skali zjawiska mają się znaleźć w Planie Społeczno-Klimatycznym, który rząd do końca czerwca ma przesłać do Brukseli.