Kierowcy już wkrótce będą mogli ponownie skorzystać ze szkoleń redukujących punkty karne. Szkolenia powrócą w zmienionej formie - będą trwały dłużej i pojawi się ćwiczenie praktyczne. Szczegóły podano w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Projekt trafił do uzgodnień. W przepisach określono warunki i sposób prowadzenia szkolenia redukującego do 6 punktów karnych.
Szkolenia redukujące punkty karne
Szkolenia redukujące punkty karne zniknęły 17 września 2022 roku. Odbycie 6-godzinnego szkolenia z udziałem policjanta i psychologa było podstawą do zmniejszenia liczby posiadanych punktów karnych o 6.
Teraz szkolenia powracają, ale będzie kilka istotnych zmian.
Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, szkolenie będzie się składało nie z 6, a z 8 godzin wykładów. "Jedna godzina równa się 45 minutom" - zaznaczono. Do tego dojdzie też ćwiczenie praktyczne. Szkolenie będzie realizowane w ciągu jednego dnia.
Szkolenie będzie prowadzone przez policjanta z komórki ruchu drogowego lub przez inną osobę posiadającą wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przez psychologa transportu oraz przez egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrudnioną przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego osobę posiadającą uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy.
Zgodnie z projektem, w jednym szkoleniu będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 15 osób.
"Nowy program szkolenia kierujących został przebudowany. Wydłużono o dwie godziny czas jego trwania, dodano ćwiczenie praktyczne (awaryjne hamowanie), a także zmieniono treści poszczególnych bloków szkolenia, co w konsekwencji powinno przyczynić się lepszego edukowania kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego, a w konsekwencji większego ich zdyscyplinowania" - wskazało MSWiA w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.
Redukcja punktów karnych - jak często?
Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować 6 punktów karnych. Nie dotyczy to kierowcy w okresie pierwszego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.
Kierowcy po przedstawieniu przez niego zaświadczenia o odbyciu szkolenia lub otrzymaniu tego zaświadczenia od dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, właściwy dla miejsca zamieszkania tej osoby komendant wojewódzki policji zmniejszy o 6 liczbę posiadanych punktów, odejmując je według kolejności wpisów, począwszy od wpisu odpowiadającego naruszeniu popełnionemu z datą najwcześniejszą.
Jak wynika z nowych przepisów, nie będą odejmowane punkty przypisane naruszeniu, za które nałożono w drodze mandatu karnego grzywnę, jeżeli do dnia przedstawienia zaświadczenia nie została ona uiszczona. Liczba punktów odjętych z tytułu odbytego szkolenia nie będzie też mogła być większa od liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego przed jego odbyciem.
Od kiedy?
Wcześniej szkolenia realizowane przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego kosztowały kilkaset złotych. W projekcie rozporządzenia MSWiA nie podano, ile teraz będzie kosztowało takie szkolenie.
Na razie nie wiadomo też, kiedy dokładnie powrócą szkolenia redukujące punkty karne. Termin zmian ma zostać podany w komunikacie Ministra Cyfryzacji, który zostanie opublikowany w Monitorze Polskim.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock