Moto

To może być rekordowy rok w motoryzacji. Kupujemy coraz więcej aut

Moto

Ekspert o starych samochodach na polskich drogachTVN24 BiS
wideo 2/4

Rok 2018 będzie dla polskiego rynku motoryzacyjnego rekordowy - pisze "Puls Biznesu". Według gazety nabywców może znaleźć nawet 550 tysięcy nowych aut i przynajmniej dwa razy tyle używanych.

"Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że z polskich salonów w pierwszym półroczu 2018 r. wyjechało ponad 273 tys. nowych samochodów osobowych, o 10,5 proc. więcej niż rok temu. Tym samym to 39. miesiąc wzrostu z rzędu. Dodatkowo sprzedaż nowych osobówek w czerwcu okazała się najlepszym wynikiem tego miesiąca" - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Więcej używanych

Zdaniem prezesa Exact Systems Pawła Gosa, dane wskazują, że sytuacja na rynku sprzedaży samochodów nowych jest stabilna i powinna się utrzymać w drugiej części roku. Eksperci Exact Systems zwracają jednak uwagę na niski udział klientów indywidualnych w zakupach oraz wysoką liczbę sprzedaży aut używanych. "Na jedną nową osobówkę kupioną przez Kowalskiego przypada prawie sześć używanych" - poinformowano. W pierwszym półroczu tego roku tylko co trzeci nowy samochód osobowy został kupiony przez klienta indywidualnego, a w czerwcu - co czwarty. Większość klientów indywidualnych wybiera auta używane.

"Od stycznia do czerwca indywidualnie kupiliśmy 83,6 tys. nowych i aż 460 tys. używanych samochodów osobowych" - wyliczono.

Najpopularniejsze marki

Z kolei z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w samym czerwcu zarejestrowano 78 227 samochodów używanych. Było to o 2,7 procent więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Najwięcej używanych aut, które zarejestrowano w tym roku, ma ponad 10 lat (55,2 procent). Więcej niż co trzeci pojazd (35,1 proc.) ma od 4 do 10 lat. Maszyny młodsze niż 4 lata stanowią zaledwie 9,7 procent.

Pierwsze rejestracje używanych samochodów osobowych w Polsce w latach 2017-2018PZPM

Jakie marki?

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego zebrał też dane o najpopularniejszych markach samochodów używanych sprowadzonych do Polski. W okresie od stycznia do czerwca tego roku zarejestrowano najwięcej aut marki Volkswagen (55 tys.), Opel (50 tys.), Audi (40 tys.), Ford (38 tys.) oraz Renault (28 tys.).

Pierwsze rejestracje używanych samochodów osobowych - według marekPZPM

Autor: msz//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl