Ministerstwo szykuje zmiany w kursach na prawo jazdy

Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Zmiany w kursach na prawo jazdy (materiał ze stycznia 2022 roku)
Zmiany w kursach na prawo jazdy (materiał ze stycznia 2022 roku)TVN Turbo
wideo 2/5
Zmiany w kursach na prawo jazdyTVN Turbo

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w egzaminach na prawo jazdy. Zgodnie z propozycjami, przyszli kierowcy będą mogli odbywać szkolenia z osobą towarzyszącą, ponadto wszystkie pytania egzaminacyjne nie będą już upubliczniane. Wyższe wymagania mają również dotyczyć instruktorów i egzaminatorów. W szkołach podstawowych ma zaś zostać wprowadzony nowy przedmiot. Rząd ma przyjąć projekt ustawy w tej sprawie w czwartym kwartale 2022 roku.

Resort infrastruktury poinformował, że rozpoczął prace nad projektem ustawy zakładającym szereg zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami. "Projekt nowelizacji jest przygotowywany w związku postulatami organizacji społecznych zrzeszających instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów i kierowców o dokonanie szeregu zmian w zasadach przeprowadzania i oceny egzaminu państwowego na prawo jazdy oraz w zasadach organizacji egzaminów w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego" - wyjaśniło MI.

Wcześniej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał zespół doradczy do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy. W skład zespołu weszli przedstawiciele różnych środowisk, m.in. egzaminatorzy, instruktorzy, przedstawiciele Policji, organizacje działające na rzecz BRD. Zespół wypracował propozycje zmian w przepisach, które mają się znaleźć w projekcie ustawy.

Jak czytamy na rządowych stronach, planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to czwarty kwartał 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Prawo jazdy - szkolenie z opiekunem

Jak wskazało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury, nowością będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą. Taka możliwość będzie dotyczyła osoby, która ukończyła kurs w szkole nauki jazdy, a jej opiekun prawny będzie musiał posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej 5 lat.

Wątpliwości co do słuszności tej zmiany ma Tomasz Kulik, instruktor jazdy. - Obawiam się, że będzie dochodzić do konfliktów w samochodzie, gdy kursant wyszkolony, przygotowany pokłóci się ze swoim opiekunem, który powie: co ty gadasz, tak nigdy nie było. Może tak nie było, ale 20 lat temu wprowadzono obowiązek zatrzymywania się przed strzałką warunkową, a co kierowcy robią? Nie zatrzymują się - wskazał Kulik w rozmowie z TVN Turbo.

- Tego się obawiam, że rodzic nie pomoże, a wręcz zrujnuje naszą robotę - ocenił instruktor.

Zmienione mają zostać zasady odbywania jazd doszkalających. Obecnie kierowcy, którzy mają dłuższą przerwę w prowadzeniu pojazdu i chcą doszkolić się pod okiem instruktora, nie mogą korzystać z usług szkół nauki jazdy. Nowe przepisy wprowadzą taką możliwość.

Wyższe wymagania dla instruktorów i egzaminatorów

Resort planuje też wprowadzić wyższe wymagania dla instruktorów i egzaminatorów. Obecnie, aby zostać instruktorem nauki jazdy lub egzaminatorem dla kategorii B, wystarczy posiadać prawo jazdy tej kategorii odpowiednio od 2 lat lub od 3 lat. Zgodnie z nowymi przepisami, wymóg posiadania prawa jazdy kategorii B będzie wynosił minimum 5 lat zarówno dla instruktorów, jak i dla egzaminatorów.

Projekt nowelizacji też zawierać zmiany zmniejszające częstotliwość odbywania warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów, wykładowców i egzaminatorów. Obecnie muszą oni odbywać szkolenia raz na rok, zgodnie z nowymi przepisami ma to być raz na dwa lata. Odbycie obowiązkowych warsztatów doskonalenia zawodowego będzie też konieczne dla instruktorów techniki jazdy, obecnie takie szkolenie nie jest wymagane.

Zgodnie z projektem w programie nauczania dla klasy 4. szkoły podstawowej ma zostać wprowadzony obowiązkowy przedmiot "wychowanie komunikacyjne". Będą to zajęcia, w ramach których uczniowie będą m.in. przygotowywali się do uzyskania karty rowerowej.

Pytania na prawo jazdy

Ponadto, w przypadku wejścia w życie nowych przepisów, pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą już upublicznianie. "Planujemy, aby po wprowadzeniu przepisów ustawy publikowane były przykładowe (ale nie wszystkie) pytania egzaminacyjne stosowane na egzaminie państwowym na prawo jazdy" - podał resort.

Jak wyjaśniono, intencją MI jest zmiana tendencji szkolenia kierowców - z ukierunkowanej na naukę pytań egzaminacyjnych na ukierunkowaną na naukę przepisów i zasad ruchu drogowego.

Resort przypomniał, że ustawa o kierujących pojazdami wprowadziła obowiązkowe kursy dokształcające dla wszystkich kierowców w okresie próbnym, między 4. a 8. miesiącem od otrzymania prawa jazdy. Z uwagi na niedostosowanie bazy Centralnej Ewidencji Kierowców przepisy te jednak nie są stosowane. Przygotowane przez MI rozwiązania mają wprowadzić obowiązek odbycia szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym jedynie dla tych młodych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnili 2 wykroczenia w ruchu drogowym.

Nowe przepisy zakładają ponadto rezygnację z podziału ośrodków szkolenia kierowców (OSK) na zwykłe ośrodki i ośrodki spełniające dodatkowe wymagania. Poprawić się ma też nadzór nad szkołami nauki jazdy. Zgodnie z projektem wprowadzone zostaną wyższe wymagania w stosunku do osób upoważnionych przez starostę do przeprowadzania kontroli w OSK, co ma się przyczynić do poprawy ich jakości.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ford poinformował, że przenosi część produkcji akumulatorów z Polski do Stanów Zjednoczonych w ramach strategii obniżania kosztów. Posunięcie to pozwoli firmie uzyskać dostęp do zachęt rządowych wynikających z ustawy o redukcji inflacji. Czołowy amerykański producent wycofuje się także z planów rozwoju segmentu samochodów elektrycznych. Powodem decyzji ma być niższy niż zakładano popyt na elektryki.

Czołowy amerykański koncern samochodowy wycofuje część produkcji z Polski

Czołowy amerykański koncern samochodowy wycofuje część produkcji z Polski

Źródło:
Reuters

Polska firma Sonko, istniejąca na rynku od 1989 roku, została sprzedana włoskiej grupie Euricom. Jak zapowiadają nowi właściciele, przejęcie ma umocnić pozycję czołowego gracza w segmencie produkcji zdrowych przekąsek w Unii Europejskiej. Sonko do tej pory było w rękach firmy Oshee.

Włosi kupują polską markę spożywczą

Włosi kupują polską markę spożywczą

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jakie zmiany obejmie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nad którą właśnie pracuje. "Farmy fotowoltaiczne ani obecnie, ani w projektowanych rozwiązaniach nie są wymienione jako przedmiot podatku od nieruchomości" - podkreśliło ministerstwo w opublikowanym oświadczeniu.

Podatek od fotowoltaiki od 2025 roku? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Podatek od fotowoltaiki od 2025 roku? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Chińska marka i platforma sprzedażowa Shein pozwała inną chińską firmę - Temu w związku z rzekomym naruszeniem praw autorskich. W pozwie cywilnym złożonym w Waszyngtonie Shein oskarżył drugiego giganta "szybkiej mody" o to, że cały czas kradnie jego projekty. Samo Shein oskarżane jest o to regularnie, zarówno przez duże marki, jak i niezależnych projektantów.

Shein pozywa Temu w związku z naruszeniem praw autorskich

Shein pozywa Temu w związku z naruszeniem praw autorskich

Źródło:
CNBC

Decyzja premiera Morawieckiego z 2022 roku, polecająca PKP Cargo przewóz węgla importowanego przez PGE Paliwa i Węglokoks, nie daje podstaw prawnych do wypłaty przewoźnikowi kosztów transportu czy rekompensat - przekazało w środę Ministerstwo Aktywów Państwowych. Według PKP Cargo realizacja decyzji węglowej mocno pogorszyła już złą sytuację spółki.

"Nie ma podstaw prawnych do rekompensaty". Co dalej z kolejowym przewoźnikiem

"Nie ma podstaw prawnych do rekompensaty". Co dalej z kolejowym przewoźnikiem

Źródło:
PAP

Pomoc dla państw ubogich, finansowana z budżetu państwowego Wielkiej Brytanii trafia w części do regionów bogatszych niż duże obszary samego darczyńcy - zwrócił uwagę w opublikowanym w środę raporcie think tank Institute of Economic Affairs (IEA). - Opodatkowanie ciężko pracujących ludzi w pozostawionych w tyle częściach Wielkiej Brytanii w celu finansowania projektów w zamożnych regionach za granicą to jak odwrotność Robin Hooda - ocenił Mark Tovey, autor raportu.

"Robin Hood na wspak". Zabierano biedniejszym i dawano bogatszym

"Robin Hood na wspak". Zabierano biedniejszym i dawano bogatszym

Źródło:
PAP

Olej słonecznikowy zdetronizował oliwę z oliwek w Hiszpanii. W pierwszej połowie 2024 roku Hiszpanie kupili jej o 72 miliony litrów mniej niż oleju - przekazał w środę Reuters, powołując się na raport Anierac. Do tego roku oliwa stanowiła 62 procent procent sprzedaży wszystkich olejów. Eksperci wyjaśniają, skąd ta zmiana w wyborach zakupowych Hiszpanów.

Oliwa z oliwek traci palmę pierwszeństwa

Oliwa z oliwek traci palmę pierwszeństwa

Źródło:
PAP

Lepiej zostawić zalane auto w wodzie, niż je uruchamiać - powiedziała Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dodała, że "próba przejechania autem przez rozlewisko po nawalnym deszczu może spowodować, że użytkownik będzie musiał sam ponieść koszty naprawy samochodu, nawet jeśli ma autocasco".

Co powinien zrobić kierowca. Ryzyko "poważnej awarii"

Co powinien zrobić kierowca. Ryzyko "poważnej awarii"

Źródło:
PAP

Sprzedawcy boją się dostępu fiskusa do ich danych o sprzedaży, a w konsekwencji kontroli. W przypadku nieprawidłowości handlującym grozi nie tylko zapłata podatku i składek, ale też kary finansowe - pisze w środę "Gazeta Wyborcza".

Na handlujących padł strach. Kary mogą być ogromne

Na handlujących padł strach. Kary mogą być ogromne

Źródło:
PAP

Sklep Eastend istniał od 27 lat. Sprzedawał buty i odzież znanych marek takich jak Converse, Nike czy Adidas. W poniedziałek na stronie sklepu pojawiła się informacja, że spółka złożyła wniosek o upadłość.

Działali 27 lat. "Zostali zmuszeni" do złożenia wniosku o upadłość

Działali 27 lat. "Zostali zmuszeni" do złożenia wniosku o upadłość

Źródło:
tvn24.pl

Branża turystyczna mówi o "znacznym wzroście" zainteresowania Kopenhagą ze strony turystów z południowej Europy. Chodzi nie tylko o przyjazny klimat. Władze stolicy Danii twierdzą, że ważną rolę odgrywa także oferta kulturalna i kulinarna miasta.

Nowy hit na turystycznej mapie Europy. Branża o "znacznym wzroście"

Nowy hit na turystycznej mapie Europy. Branża o "znacznym wzroście"

Źródło:
Euronews, Reuters, tvn24.pl

Skala przerosła moje wyobrażenia, to jest oczywiste - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda, odnosząc się do objętej audytem kwoty stu miliardów złotych wydatkowanych za rządów PiS.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej: skala przerosła moje wyobrażenia

Szef Krajowej Administracji Skarbowej: skala przerosła moje wyobrażenia

Źródło:
TVN24

Tak zwane babciowe miało dać finansową ulgę aktywnym zawodowo rodzicom, ale już teraz są miejsca, gdzie opłaty za żłobek wzrosną. W Koszalinie aż trzykrotnie, bo - jak tłumaczą władze miasta - "budżet się nie spina". Choć część podwyżki pokryje rządowy program, to rodzice i tak zapłacą więcej. Co na to ministerstwo rodziny? Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Nieoczekiwany skutek babciowego. "Stanęło to całkowicie na głowie"

Nieoczekiwany skutek babciowego. "Stanęło to całkowicie na głowie"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w sprawie fundacji rodzinnych. - Nawet pomysłodawcy fundacji rodzinnych przyznają, że przepisy podatkowe poszły za daleko - ocenił wiceszef MF Jarosław Neneman.

"Przepisy podatkowe poszły za daleko". Będą zmiany

"Przepisy podatkowe poszły za daleko". Będą zmiany

Źródło:
PAP

Trzeba jak najszybciej to przeciąć i wspólnie z prezydentem znaleźć wyjście - napisała w mediach społecznościowych wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, odnosząc się do trzykrotnego wzrostu opłat za żłobek w Koszalinie.

Trzy razy więcej za żłobek. Jest reakcja

Trzy razy więcej za żłobek. Jest reakcja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2024 roku wyniosło 8278,63 złotego, co oznacza wzrost o 10,6 procent rocznie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu o 10,8 procent.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od września zamówienie przejazdu taksówką może być wyjątkowo trudne, bo z rynku już zniknął co trzeci kierowca. Czas oczekiwania na kurs wzrósł nawet o 60 procent, a ceny skoczyły o jedną piątą - czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

"To wróży potężne braki"

"To wróży potężne braki"

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w lipcu 2024 roku wzrosła o 4,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,3 procent - podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Produkcja przemysłowa w lipcu. Nowe dane GUS

Produkcja przemysłowa w lipcu. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto padły dwie szóstki. Gracze mają otrzymać po 6,8 miliona złotych. Totalizator Sportowy podał, gdzie padły wygrane.

Dwie duże wygrane w Lotto. Podano, gdzie padły

Dwie duże wygrane w Lotto. Podano, gdzie padły

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rząd Australii dał w środę zielone światło dla budowy "największej na świecie" elektrowni słonecznej na Terytorium Północnym oraz mierzącego 4300 kilometrów podmorskiego kabla, którym część wytwarzanego przez nią prądu ma być eksportowana do Singapuru.

To ma być największa na świecie elektrownia słoneczna. Połączy Australię z Singapurem

To ma być największa na świecie elektrownia słoneczna. Połączy Australię z Singapurem

Źródło:
PAP

Zastrzeżenie numeru PESEL skutecznie chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami, utrudniając wykorzystanie danych do zaciągnięcia kredytu lub podpisania niechcianych umów. Do tej pory z tej możliwości skorzystało 4,5 miliona Polaków - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Skorzystała ogromna liczba Polaków

Skorzystała ogromna liczba Polaków

Źródło:
PAP

Świętokrzyska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego wezwała we wtorek Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) do dokapitalizowania kieleckiego zakładu Chemar. Należącej do Agencji spółce grozi upadłość.

Działają od 70 lat, grozi im upadłość

Działają od 70 lat, grozi im upadłość

Źródło:
PAP