Nowe odcinkowe pomiary prędkości. Lista lokalizacji

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce
wideo 2/7
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce

Na S7 w okolicach miejscowości Białobrzegi zamontowany został pierwszy z zapowiadanych 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości. - Urządzenia przeszły już pozytywnie proces legalizacji. Jesteśmy na ostatnim etapie związanym z odbiorami - podkreśliła rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak. Poniżej przedstawiamy pełną listę lokalizacji nowych odcinkowych pomiarów prędkości.

Rzeczniczka GITD poinformowała, że na S7 w okolicach miejscowości Białobrzegi na Mazowszu zostały zamontowane urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości.

- Pierwsza bramownica znajduje się na wysokości miejscowości Promna-Kolonia, natomiast druga w okolicach miejscowości Nowy Gózd. Monitorowane są wszystkie pasy ruchu w obu kierunkach na długości około 14 kilometrów - podała. Dodała przy tym, że na tym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h.

- Urządzenia przeszły pozytywnie proces legalizacji. Jesteśmy na ostatnim etapie związanym z odbiorami urządzeń od wykonawcy. Musimy zweryfikować, czy w sposób prawidłowy urządzenia zostały zamontowane, zgodnie z naszymi wytycznymi. Po zakończeniu odbiorów, urządzenia zostaną przełączone w tryb testowy. Będziemy sprawdzać, czy w sposób prawidłowy pracują i przesyłają dane do centrali CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - red.) - podkreśliła.

Urządzenia mogą zacząć pracować już w czerwcu

- Jeśli ocenimy, że urządzenia działają w sposób prawidłowy, zostaną przyłączone w tryb rejestracji naruszeń. Niewykluczone, że urządzenia zaczną pracować już w czerwcu - zapowiedziała Monika Niżniak.

Rzeczniczka GITD wyjaśniła, że jest to pierwszy odcinkowy pomiar prędkości z 39 urządzeń, które w tym roku zostaną zamontowane na polskich drogach, w ramach projektu rozbudowy systemu fotoradarowego realizowanego przez CANARD.

- Wykonawca przygotowuje się już do montażu urządzeń na kolejnym odcinku. Będzie to autostrada A4 pomiędzy miejscowościami Kąty Wrocławskie a Kostomłoty - przekazała.

Przypomniała, że 39 nowych urządzeń obejmie łącznie ok. 200 kilometrów dróg. Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu, CANARD będzie dysponował 73 tego rodzaju urządzeniami, a z ich wykorzystaniem kontrolowanych będzie łącznie ok. 400 kilometrów dróg.

- Dzięki temu zwiększymy zasięg oddziaływania systemu, co przełoży się na wzrost poziomu bezpieczeństwa - powiedziała.

- Tym bardziej, że lokalizacje, które zostały wytypowane i w których pojawią się urządzenia oceniono, że są zagrożone występowaniem niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Każda z tych lokalizacji została oceniona, do każdej z nich została przeprowadzona analiza poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego - dodała.

Lista lokalizacji

Nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości pojawią się w 39 lokalizacjach praktycznie w całej Polsce. Lista obejmuje: po sześć lokalizacji w woj. łódzkim i podkarpackim, pięć lokalizacji w woj. śląskim, cztery lokalizacje w woj. mazowieckim, po trzy lokalizacje w woj. dolnośląskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim, po dwie lokalizacje w woj. lubuskim, lubelskim i wielkopolskim i po jednej lokalizacji w woj. zachodniopomorskim, opolskim i podlaskim.

Wśród 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości cztery zlokalizowane będą w województwie mazowieckim na odcinkach: Kanie/Otrębusy, obwodnica Białobrzegów, pomiędzy Nieporętem a Zielonką oraz na obwodnicy Mszczonowa.

Sześć będzie zamontowanych na drogach województwa łódzkiego na odcinkach: Pomorzany/Bociany, Dobroń/Pabianice, Chocianowicka/Łaskowice, Bychwel/Jadwinin, Biała Pierwsza/Biała Rządowa, Mokra Prawa.

W województwie podkarpackim będą to odcinki: Rzeszów/Nosówka, Trakt Węgierski w m. Dukla, w Nowej Dębie, Lutczy, Podgrodziu i na odcinku Gniewczyna Łańcucka/Gniewczyna Tryniecka.

Na Dolnym Śląsku na odcinku autostrady A4 — Kostomłoty/Kąty Wrocławskie, we Wrocławiu i na odcinku Brzeg/Przylesie.

W zachodniopomorskim na odcinku Łubianka/Brynka.

Dwa, nowe odcinkowe pomiary prędkości w województwie lubuskim zostaną zamontowane w Białczu i Świdnicy, a w opolskim na odcinku Kietlice/Kilisino.

Na Śląsku urządzenia pojawią się w Katowicach, Zabrzu i Gliwicach oraz na odcinkach Jankowice/Świerklany oraz Suszec/Kobielice.

W Wielkopolsce w Koninie i na odcinku Tarnowo Podgórne/Poznań Ławica. A w województwie lubelskim w Hrubieszowie i miejscowości Gołąb.

Trzy kolejne zostaną zamontowane w woj. kujawsko-pomorskim na odcinku Rogoźno Zamek/Kłódka i Węzeł Nowy Ciechocinek/MOP Kałęczynek, a także w miejscowości Rycerzewo.

W województwie pomorskim urządzenia zostaną zamontowane w miejscowościach Swarożyn, Borowo oraz na odcinkach Borcz/Bai Dół i Baciuty/Łupianka Stara.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo

Pozostałe wiadomości