TVN24 Biznes | Moto

Walczą o zwrot opłat za niemieckie autostrady. W grę wchodzą niemałe pieniądze

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLLTVN Turbo
wideo 2/3
TVN TurboDziała nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL

Przewoźnicy walczą o zwrot opłat za jazdę po niemieckich autostradach. Po 1 października mają ruszyć pierwsze wypłaty. Niektóre polskie firmy dostaną nawet 150 tysięcy euro - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Jak stwierdza gazeta, kwota zwrotu zależy m.in. od liczby przejechanych po niemieckich autostradach kilometrów czy masy samochodu ciężarowego. Według dziennika w rachubę wchodzą niemałe pieniądze, od 1 tys. do 150 tys. euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autostrady w Niemczech - opłaty

"Rz" przypomina, że prawo do zwrotu opłat to efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 października 2020 roku. Gazeta zwraca uwagę, że wówczas Trybunał wydał wyrok, w którym stwierdził, że wliczanie do opłat za przejazd autostradą kosztów utrzymywania policji drogowej narusza prawo unijne. "Dało to wszystkim korzystającym z niemieckich dróg podstawę do dochodzenia roszczeń i do wystąpienia o zwrot części uiszczonych już opłat drogowych" - podkreśla dziennik.

Adriana Grau, adwokat prowadząca kancelarię w Hamburgu, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi, że na skutek wniosków, które złożyła w imieniu polskich przewoźników, "wkrótce pojawią się pierwsze wypłaty".

Pytana przez "Rz" o przykładowe kwoty do zwrotu, mecenas wylicza: dla samochodu ciężarowego o masie do 12 t (klasa emisji spalin EURO 6), który przejechał w Niemczech 100 tys. km, uiszczona opłata wynosiła 9300 euro, przewoźnik otrzyma 1500 euro zwrotu. Dla większych przedsiębiorców, których samochody ciężarowe o masie do 12 t (klasa emisji spalin EURO 6) przejechały w Niemczech łącznie 10 mln km, uiszczona opłata wynosiła 930 tys. euro, przewoźnik otrzyma 150 tys. euro zwrotu. Z kolei dla większych przedsiębiorców, których samochody o masie powyżej 18 ton od czterech osi (klasa emisji spalin EURO 6) w sumie przejechały 10 mln km i uiścili łącznie 1870 tys. euro, kwota zwrotu będzie wynosiła 50 tys. euro.

- Niemiecki urząd potwierdził, że będzie zwracał pieniądze przewoźnikom, którzy wnosili opłaty w nadmiernej wysokości w okresie od 28 października 2020 - mówi gazecie Adriana Grau. "Rz" dodaje, że w przypadku opłat wniesionych przed tym okresem, sytuacja jest jeszcze niejasna.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości