TVN24 Biznes | Moto

Jedyny taki sportowy maluch. Inspiracją był model, który stał na telewizorze

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN Turbo
Maluch Sport Coupe
Maluch Sport CoupeTVN Turbo
wideo 2/8
TVN TurboMaluch Sport Coupe

To jedyny w swoim rodzaju maluch - Fiat 126p - w wersji sport coupe. - Kiedy pojawiła się okazja, żeby go kupić, musiałem z niej skorzystać - mówi kolekcjoner małych fiatów Grzegorz Sztobryn. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

- Nie znajduję elementu blacharskiego, który jeden do jednego pasowałby do normalnego malucha. Jest w stu procentach stalowy, nie ma tu kompozytów - wyjaśnia Sztobryn.

Kto zrobił malucha sport coupe i gdzie powstał? Jak tłumaczy kolekcjoner, ta wersja Fiata 126p powstała na przełomie wieków w Środzie Wielkopolskiej, a prace koordynował Henryk Musielak.

- Pan Henryk ten samochód wymyślił w oparciu o model datsuna, który stał na telewizorze. Więc chyba szedł na żywioł - opowiada Sztobryn.

Kolekcjoner maluchów

Właściciel żółtego malucha mówi, że choć nadwozie znacząco różni się od klasycznych modeli, to silnik jest typowy dla Fiata 126p. W swojej kolekcji Sztobryn ma, jak sam mówi, około 25 małych fiatów.

Sztobryn tłumaczy, jak zaczęła się jego kolekcjonerska przygoda. - Chciałem mieć samochód, którym będę jeździł codziennie do pracy, by uchronić inne auto od codziennego wysiłku. Tak się skończyło, że maluchy są autami, które kocham. A auto, które miało być chronione, stoi na dworze - mówi.

Jak maluch sport coupe radzi sobie w śniegu? - Z silnikiem z tyłu i tylnym napędem, czyli dociążonym zadkiem Fiaty 126p do dziś w śniegach świetnie sobie radzą. Nawet jeśli powiem, że to parcie na szkło czy "autolans" - nic bardziej mylnego. Po prostu nie mogliśmy czekać do wiosny, by wam go pokazać w akcji - wyjaśnia Witold Odrobina z TVN Turbo.

TVN Turbo

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo

Pozostałe wiadomości