TVN24 Biznes | Moto

Jakie ceny na stacjach paliw? Eksperci nie wykluczają podwyżek

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Bez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)
Bez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)Ministerstwo Cyfryzacji
wideo 2/6
Ministerstwo CyfryzacjiBez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)

Spodziewane podwyżki cen paliw w hurcie mogą oznaczać wyższe ceny na stacjach benzynowych - wskazują analitycy.

Jak wskazuje portal e-petrol.pl, w najbliższych dniach rafinerie, podążając za zmianami cen na rynkach międzynarodowych, wprowadzą podwyżki do swoich cenników hurtowych. Dla kierowców takie wiadomości mogą oznaczać podwyżki - ocenia portal. Z kolei BM Reflex szacuje, że w kolejnym tygodniu ceny na większości stacji prawdopodobnie pozostaną bez zmian, a szanse na obniżki są jak dotąd niewielkie. Ale należy się liczyć z dalszymi podwyżkami cen, zwłaszcza oleju napędowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ceny na stacjach

Według szacunków e-petrol.pl, w przyszłym tygodniu średnie ceny na stacjach mogą wzrosnąć o ok. 5 groszy na litrze. Benzyna 95 powinna kosztować w przedziale 4,42-4,51 zł za litr, olej napędowy - 4,36-4,47 zł za litr. Nie powinien zdrożeć autogaz, którego ceny powinny mieścić się w przedziale 2,10-2,17 zł za litr. Portal podkreśla jednak, że to, w jakim stopniu zmiany w cennikach hurtowych przełożą się na wysokość rachunków kierowców, zależy przede wszystkim od właścicieli stacji paliw, którzy kształtują swoją politykę cenową, uwzględniając zarówno najbliższą konkurencję, jak również swoje marże.

Średnie ceny paliw na stacjach z 3 grudnia BM Reflex

Porozumienie w sprawie produkcji ropy

Portal przypomina, że cena ropy Brent w tym tygodniu ma szansę przekroczyć próg 50 dolarów za baryłkę, głównie za sprawą osiągnięcia porozumienia przez kraje zrzeszone w ramach OPEC+ co do poziomu produkcji surowca od stycznia 2021 r. Jak wskazuje Reflex, producenci uzgodnili, że od stycznia cięcia produkcji zostaną złagodzone o pół miliona baryłek dziennie, a dodatkowo OPEC+ co miesiąc będzie dokonywał rewizji aktualnej sytuacji rynkowej i decydował o dalszych limitach produkcji. Można przypuszczać, że wraz z poprawą popytowej strony rynku ropy naftowej, utrzymanie współpracy oraz egzekwowanie ustalonych limitów produkcji mogą okazać się coraz trudniejsze - zaznacza Reflex.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości