Obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów LPG na rynku w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie 12. pakietu sankcji, który zakłada wstrzymanie wszelkich dostaw gazu płynnego z Rosji - podało Ministerstwo Przemysłu w komunikacie.
Od piątku 20 grudnia zostaną wstrzymane wszelkie dostawy gazu płynnego LPG z Federacji Rosyjskiej do Polski. Jest to część 12. pakietu unijnych sankcji, nałożonych w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.
Zgodnie z szacunkami Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) w listopadzie br. ok. 25 proc. importu gazu płynnego LPG nadal pochodziło z Rosji. Do września br. do Polski sprowadzono z Rosji gaz o wartości 1,76 mld zł. Jak podawała POGP w I połowie br. udział rosyjskiego LPG w imporcie do Polski wzrósł z 50 do 53 proc., a następnie w sierpniu br. spadł do 37,5 proc.
W 2022 roku Polska była największym importerem LPG z Rosji wśród państw Unii Europejskiej.
Embargo na LPG z Rosji. Ministerstwo komentuje
Jak podano w komunikacie Ministerstwa Przemysłu, przygotowania do wprowadzenia embarga na LPG w ramach 12. pakietu sankcji trwają od 12 miesięcy.
Resort wskazał, że w trakcie spotkań z branżą LPG i organizacjami zrzeszającymi interesariusze ocenili, iż sytuacja na rynku LPG jest stabilna.
Jak podano, udział objętego sankcjami paliwa rosyjskiego w rynku polskim systematycznie maleje i co bardzo istotne przy nieznacznym wzroście cen na stacjach. Podkreślono, że przygotowania do wejścia sankcji we wszystkich sektorach rynku LPG przebiegły dobrze i obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów tego paliwa na rynku.
Ceny paliw
"Odnosząc się do cen paliw, należy podkreślić, że rynek paliw ciekłych jest rynkiem nieregulowanym, co oznacza, że ceny paliw ciekłych należą do kategorii cen umownych, tj. ustalanych przez producentów w oparciu o mechanizmy rynkowe - zależne od sytuacji na światowych rynkach produktów naftowych, stanu krajowej gospodarki i polityki fiskalnej państwa" - napisano.
Dodano, że w warunkach funkcjonowania wolnego rynku paliwowego administracja publiczna ma jedynie pośredni wpływ na kształtowanie cen paliw poprzez ustalanie stawek podatków i opłat.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock