Moto

Cios w największy rynek motoryzacyjny świata. Tąpnięcie w sprzedaży aut

Moto

ShutterstockW pierwszych dwóch tygodniach lutego sprzedaż aut spadła w Państwie Środka aż o 92 procent

Epidemia koronawirusa skutecznie powstrzymuje Chińczyków przed wizytami w salonach samochodowych. W pierwszych dwóch tygodniach lutego sprzedaż aut osobowych spadła w Państwie Środka aż o 92 procent - donosi Bloomberg.

W pierwszym tygodniu sprzedaż zanurkowała o 96 proc. do średniej dziennej - podało w raporcie chińskie stowarzyszenie samochodów osobowych. "Nikt nie odwiedzał salonów samochodowych. Większość ludzi pozostawała w domach" - wyjaśnił cytowany w dokumencie, sekretarz generalny stowarzyszenia Cui Dongshu.

Jak dodał, sprzedawcy stopniowo wznawiali działalność dopiero w drugim tygodniu lutego. Wówczas dzienna sprzedaż osobówek kształtowała się na poziomie niższym o 89 proc. niż rok wcześniej.

CNBC podało, że łącznie w pierwszym i drugim tygodniu lutego sprzedano 4909 aut osobowych, wobec 59930 rok wcześniej. Chiny to największy rynek motoryzacyjny na świecie (drugie miejsce zajmują USA). Ale jeszcze przed wybuchem epidemii sprzedaż samochodów w tym kraju zmierzała do bezprecedensowego trzeciego z rzędu spadku rocznego. Wszystko przez spowolnienie gospodarcze i napięcia handlowe na linii Chiny-USA.

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w czwartek, że będzie współpracowało z innymi departamentami rządowymi nad dalszymi środkami, które mają na celu ustabilizowanie sprzedaży samochodów i zmniejszenia wpływu epidemii na popyt.

Groźny wirus

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach i rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie.

Na wywołane przez koronawirusa zapalenie płuc zmarło dotychczas ponad dwa tysiące osób, zdecydowana większość w Chinach kontynentalnych. Poza Chinami najwięcej zakażeń zanotowano w Japonii, Korei Południowej, Singapurze, Tajlandii, na Tajwanie i w Malezji.

Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem z Chin? Czytaj więcej

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości