Sejm przyjął przepisy, które wprowadziły bezterminowo kontrole inwestycji oraz ochronę przedsiębiorstw z tak zwanych wrażliwych sektorów przed niekontrolowanymi przejęciami przez podmioty pochodzące z państw spoza Unii Europejskiej. Do tej pory takie przepisy istniały, ale wygasały 24 lipca.
Chodzi o nowelę ustawy o kontroli niektórych inwestycji oraz ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. W środę zagłosowało za nią 240 posłów, przeciw było 14, a 183 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Przepisy na stałe w polskim prawie
Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii ustawa przewiduje, że kontrola inwestycji zagranicznych, uregulowana dotąd jako działanie tymczasowe, przewidziane do 24 lipca 2025 r., stanie się rozwiązaniem obowiązującym bezterminowo. Kompetencje w zakresie kontroli przyznane przez ustawę Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mają zostać - w myśl nowelizacji - przekazane ministrowi właściwemu ds. gospodarki, czyli obecnie Ministrowi Rozwoju i Technologii.
Przepisy z potrzeby zrodzonej w czasie pandemii
Ochroną zostały objęte inwestycje w strategicznych sektorach polskiej gospodarki dokonywane przez podmioty pochodzące z Unii Europejskiej oraz z państw trzecich. Jak wskazał resort rozwoju w ocenie skutków regulacji, w czasie pandemii COVID-19, kiedy nastąpiło gwałtowne pogorszenie sytuacji gospodarczej, zaistniała pilna potrzeba wzmocnienia ochrony krajowych spółek przed przejęciami przez inwestorów spoza UE, EOG lub OECD. Odpowiednie regulacje zostały zawarte w ustawie z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.
Jakich spółek dotyczy ochrona?
Wprowadzone przepisy miały obowiązywać początkowo przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie, jednak ze względu na wybuch wojny na Ukrainie termin wydłużono do 60 miesięcy; upływa on 24 lipca br. Według MRiT niestabilność sytuacji międzynarodowej oraz ujawnione trwałe zagrożenia globalne wymagają wprowadzenia bezterminowej kontroli inwestycji. Ochrona obejmuje podmioty, których przychód ze sprzedaży i usług przekroczył na terytorium Polski, w którymkolwiek z dwóch lat obrotowych poprzedzających zgłoszenie, równowartość 10 mln euro.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Cinematographer/Shutterstock