Cesja leasingu to przeniesienie przez leasingobiorcę praw i obowiązków, które wynikają z umowy leasingu, na osobę trzecią. Podstawą cesji leasingu są przepisy ogólne dotyczące cesji, ustawodawca nie uregulował jej bowiem w sposób szczegółowy. Przejęcie leasingu może być dokonane z tzw. odstępnym leasingu.
● Cesja leasingu to przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu na osobę trzecią. ● Cesja leasingu wymaga zgody leasingodawcy. ● Możliwe jest przeniesienie leasingu na osobę prywatną. ● Cesja leasingu wiąże się z poniesieniem kosztów odstępnego leasingu oraz opłatą manipulacyjną.
Co to jest cesja leasingu?
Cesja umowy leasingu to przeniesienie przez leasingobiorcę praw i obowiązków z niej wynikających na osobę trzecią. Leasingobiorca staje się zatem cedentem, a przejmujący leasing to tzw. cesjonariusz.
Jako że ustawodawca nie uregulował cesji leasingu w sposób szczegółowy, podstawą cesji umowy leasingowej są przepisy art. 509 i nast. Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny.
Cesja na osobę prywatną – kto może przejąć leasing?
Co do zasady możliwe jest przejęcie leasingu przez każdego. Zgodnie z przepisami wierzyciel może bowiem przenieść wierzytelność na osobę trzecią. Wyjątkiem są sytuacje, gdy sprzeciwia się temu ustawa, zastrzeżenie umowne lub właściwość zobowiązania.
Należy także podkreślić, że zasadą jest możliwość przeniesienia wierzytelności bez zgody dłużnika. Zgodnie jednak z art. 70912 k.c. korzystający nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej bez zgody finansującego. Zatem leasingodawca musi wyrazić zgodę na cesję leasingu, w tym na cesjonariusza, który stanie się nowym leasingobiorcą. Obowiązek znalezienia cesjonariusza spoczywa zaś na dotychczasowym leasingobiorcy. Warto podkreślić, że może być nim osoba prywatna. Przy czym cesja leasingu na osobę prywatną możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy nie sprzeciwia się temu umowa leasingu.
Cesja umowy leasingowej – opłaty
W praktyce podczas przeniesienia leasingu cesjonariusz zobowiązany jest do uiszczenia cedentowi, czyli dotychczasowemu leasingobiorcy, określonej kwoty. Jest to tzw. odstępne leasingu, które traktowane jest jako forma rekompensaty za spłacone raty leasingowe. Kwota uiszczona z tytułu odstępnego może zostać uwzględniona w kosztach uzyskania przychodu.
Należy także podkreślić, że możliwa jest także cesja bez odstępnego.
W związku z cesją leasingu może pojawić się także konieczność poniesienia kosztów opłaty manipulacyjnej, której wysokość określona zostaje niekiedy przez leasingodawcę w umowie leasingu.
Cesja leasingu – powody
Powodem cesji leasingu jest brak chęci dalszego użytkowania leasingowanego przedmiotu. Najczęściej wynika to z pogorszenia sytuacji finansowej, ale także z chęcią zmiany leasingowanego przedmiotu na inny lub zawarcia umowy leasingowej na innych warunkach. Może wiązać się ona również ze zmianą koncepcji prowadzenia działalności, a tym samym brakiem potrzeby wykorzystywania leasingowanego przedmiotu.
Warto podkreślić, że choć podanie powodu cesji umowy leasingowej leasingodawcy nie jest obligatoryjne, przed wyrażeniem zgody na cesję może on chcieć ją poznać.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: ruslanPhoto / Shutterstock