Polski Ład - leasing samochodu nie będzie już tak korzystny. Co się zmieni od stycznia 2022?

Źródło:
TVN24 Biznes
Sarnowski o zmianach w leasingu samochodu
Sarnowski o zmianach w leasingu samochoduTVN24
wideo 2/6
Sarnowski o zmianach w leasingu samochoduTVN24

Polski Ład, wprowadzając szereg zmian podatkowych, obejmie także zasady rozliczania leasingowanych aut. Obecnie stosowana praktyka wykupu auta po zakończeniu leasingu do majątku prywatnego i jego sprzedaż po upływie sześciu miesięcy, bez konieczności zapłaty podatku od dochodu ze zbycia, nie będzie już bowiem możliwa. 

Polski Ład wprowadza zmiany w zakresie rozliczania aut poleasingowych. Sprzedaż auta poleasingowego, które wycofane zostało z działalności gospodarczej i stanowi majątek osobisty, bez konieczności odprowadzenia podatku dochodowego będzie możliwa po sześciu latach. 

Polski Ład a leasing

Zgodnie z Ustawą z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zasady dotyczące możliwości sprzedaży po upływie sześciu miesięcy rzeczy wykupionych do majątku prywatnego po zakończeniu leasingu bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego uległy zmianie

Zgodnie z art. 1 ust. 7 zmieniającym art. 10 ust. 2 pkt 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż składników majątku, które przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, nie będzie wymagała odprowadzenia podatku dochodowego, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej a dniem ich odpłatnego zbycia upłynie sześć lat. Tym samym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, aby uniknąć opodatkowania będzie zmuszona poczekać ze sprzedażą wykupionego poleasingowego auta sześć lat.

Czytaj także: Polski Ład i duże zmiany dla przedsiębiorców. Co trzeba wiedzieć Polski Ład i duże zmiany dla wynajmujących mieszkania. "Będą mieć wpływ na portfele setek tysięcy Polaków" Nowe ulgi podatkowe w Polskim Ładzie. Kto zapłaci mniej fiskusowi?

Leasing jako jeden ze sposobów finansowania samochodu w firmie

Pojęcie leasingu uregulowane zostało w przepisach Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. W myśl art. 7091 k.c. przez umowę leasingu finansujący, czyli tzw. leasingodawca, zobowiązuje się, w zakresie swojego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych umową i oddać ją korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez określony czas. Korzystający zaś, czyli leasingobiorca, zobowiązuje się zapłacić leasingodawcy wynagrodzenie pieniężne w określonych ratach.

Leasing jest bardzo popularną wśród osób prowadzących działalność gospodarczą formą użytkowania rzeczy, w tym samochodów. Umowy leasingu na samochód zawierane są na ogół na pięć lat, choć możliwe jest także zawarcie umowy na dłuższy okres. Popularność tej formy użytkowania wynika przede wszystkim z korzystnego sposobu rozliczania rat leasingowych. 

Jak podkreślają eksperci, po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu, konkurencyjność leasingu względem innych sposobów finansowania aut spadnie

Leasing innych składników a Polski Ład

Choć zmiany dotyczące leasingu wprowadzane przez Polski Ład analizowane i komentowane są przede wszystkim przez pryzmat leasingu aut, należy pamiętać, że przedmiotem umowy leasingu mogą być także inne rzeczy. W praktyce leasing jest częstą formą użytkowania maszyn, sprzętu biurowego, komputerów, a nawet linii produkcyjnych. Jak zatem znowelizowane przepisy wpływają na możliwość sprzedaży tych rzeczy po uprzednim ich wykupie?

Należy podkreślić, że ustawodawca nie uregulował tej kwestii w sposób szczególny. Przepis stanowi bowiem o możliwości zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanymi na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Tym samym, aby uniknąć odprowadzenia podatku od chwili ich wykupu, czyli wycofania z działalności gospodarczej, do dnia zbycia musi upłynąć sześć lat.

Akt prawny: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodek cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93; Ustawa z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw Dz. U. 2021 poz. 2105

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: ruslanPhoto / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Wśród nowych cząsteczko-wskazań znalazło się m.in. 13 substancji we wskazaniach onkologicznych (m.in. w leczeniu raka szyjki macicy, nerki, jelita grubego), 12 w chorobach rzadkich i ultrarzadkich, 3 wskazania w chemioterapii i jedna terapia wysokoinnowacyjna.

Dziesięć złotych zamiast kilkuset. Nowa lista leków refundowanych od stycznia

Dziesięć złotych zamiast kilkuset. Nowa lista leków refundowanych od stycznia

Źródło:
PAP

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,7 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarówno w najbliższą niedzielę 15 grudnia jak i następną, 22 grudnia, sklepy będą otwarte. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Zbliża się wyjątkowa niedziela

Zbliża się wyjątkowa niedziela

Źródło:
PAP

Ubywa mieszkań komunalnych. Pokazuje to raport, z którego wynika, że są samorządy, które w ciągu ostatnich lat sprzedały prawie dwukrotnie więcej mieszkań niż wybudowały. Średni czas oczekiwania na takie mieszkanie to trzy lata, nie jest o nie łatwo, ale patrząc na ceny i rzeczywistość, to często jedyna szansa dla tych, których nie stać na własne cztery kąty kupione na wolnym rynku. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i świat".

To często jedyna szansa na mieszkanie. Niektórzy czekają nawet kilkanaście lat

To często jedyna szansa na mieszkanie. Niektórzy czekają nawet kilkanaście lat

Źródło:
TVN24

Pracownicy Poczty Polskiej objęci układem zbiorowym otrzymają 460 złotych brutto podwyżki od stycznia 2025 roku, to efekt porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie zakończenia sporów zbiorowych w spółce - poinformował w czwartek prezes Poczty Sebastian Mikosz. Propozycję odrzuciła pocztowa Solidarność.

Będą podwyżki w państwowej spółce. Prezes podał kwoty

Będą podwyżki w państwowej spółce. Prezes podał kwoty

Źródło:
PAP

W Rzymie padł rekord na rynku nieruchomości: 45 tysięcy euro (192 422 złotych według obecnego kursu) za metr kwadratowy apartamentu przy Placu Hiszpańskim. Sprzedano go bardzo szybko. To, jak zauważają analitycy, więcej niż wynosi cena w wielu ekskluzywnych lokalizacjach w Nowym Jorku czy Dubaju.

Ponad 190 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Nowy rekord

Ponad 190 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Nowy rekord

Źródło:
PAP

Polimex Mostostal zrezygnował z dalszej budowy bloku węglowego w puławskich Azotach i wezwał spółkę do zapłaty pozostałego wynagrodzenia, czyli ponad 189 milionów złotych. Według komunikatu spółki Azoty mają na to dwa tygodnie. Z kolei zdaniem Azotów Puławy odstąpienie przez Polimex od umowy jest nieuzasadnione.

Koniec dużej inwestycji. Dają im dwa tygodnie na zapłatę niemal 190 milionów złotych

Koniec dużej inwestycji. Dają im dwa tygodnie na zapłatę niemal 190 milionów złotych

Źródło:
PAP

Decyzja o rezygnacji z programu "kredyt zero procent" powinna zostać podjęta dużo wcześniej - ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

"Szukający mieszkań zbyt długo utrzymywani byli w niepewności"

"Szukający mieszkań zbyt długo utrzymywani byli w niepewności"

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Do zwycięzcy losowania trafi milion złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 grudnia.

Wyniki Lotto z 12 grudnia 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Lotto z 12 grudnia 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP podjął decyzję o wprowadzeniu pogotowia strajkowego na terenie sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK S.A - poinformował związek w komunikacie. "Częste, nieprzemyślane i chaotyczne zmiany wprowadzane pod potrzebę chwili i nierzadko z konieczności wyciszenia szumu medialnego, zamiast poprawić bezpieczeństwo ruchu kolejowego, obniżają jego poziom" - argumentują związkowcy. Podkreślają, że "w konsekwencji może doprowadzić to do kolejnej poważnej tragedii na polskich torach".

Kolejarze krytykują PKP, nie wykluczają strajku. "To nie gra czy symulator. Tu nie ma kolejnych żyć"

Kolejarze krytykują PKP, nie wykluczają strajku. "To nie gra czy symulator. Tu nie ma kolejnych żyć"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie spełnia oczekiwań - skomentował w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Radosław Górski, radca prawny. Jak wyjaśnił, "sytuacja konsumentów, wszystkich skarżących jest taka, że przed nimi jeszcze daleka droga w długim procesie sądowym". - Będzie dużo trudniej uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie - dodał. TSUE wydał w czwartek wyrok w sprawie Getin Noble Bank i frankowiczów.

Prawnik o decyzji TSUE: będzie dużo trudniej uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie

Prawnik o decyzji TSUE: będzie dużo trudniej uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie

Źródło:
tvn24.pl

Wojciech Król został przewodniczącym Rady Mediów Narodowych. Poseł KO zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Czabańskiego, którego w październiku odwołał Sejm.

Jest nowy przewodniczący Rady Mediów Narodowych

Jest nowy przewodniczący Rady Mediów Narodowych

Źródło:
PAP

Średnia cena koszyka świątecznego wzrosła rok do roku o 4,58 procent, a najtańsze zakupy na Wigilię i dwa dni świąt można było zrobić w Dino - podała agencja badawcza ASM SFA.

Świąteczne zakupy będą droższe w tym roku. Gdzie wydamy najmniej?

Świąteczne zakupy będą droższe w tym roku. Gdzie wydamy najmniej?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd Australii zapowiedział w czwartek wprowadzenie przepisów, które zmuszą firmy takie jak Google czy Meta do płacenia mediom za ich treści, które udostępniają na swoich platformach. W przeciwnym razie będą musiały uiszczać ogromne opłaty do budżetu państwa za prawo do dalszej działalności.

Australia nakaże płacić mediom społecznościowym za treści mediów

Australia nakaże płacić mediom społecznościowym za treści mediów

Źródło:
PAP

Dwie partie produktu French's Classic Yellow Mustard zostaną wycofane z obrotu - poinformował w czwartek Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Powodem jest brak informacji na etykiecie o tym, że musztarda ma w składzie gorczycę, która może powodować alergię.

Wycofują dwie partie tego produktu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Wycofują dwie partie tego produktu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Źródło:
PAP

Nie zgadzam się na porozumienie Unii Europejskiej z krajami Mercosuru w obecnym kształcie - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Francji Emmanuel Macron. W czasie wspólnego spotkania z mediami z Donaldem Tuskiem podkreślał, że "są obawy co do wpływu umowy na rynek rolny". - Z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa w imię merkantylizmu z ubiegłego wieku - oświadczył francuski przywódca.

"Z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa"

"Z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa"

Źródło:
PAP

Rada Prezesów EBC obniżyła główne stopy proc. o 25 pb. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że proces dezinflacji postępuje. W czwartek o obniżce zadecydował też Narodowy Bank Szwajcarii.

Niższe stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja banku

Niższe stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja banku

Źródło:
PAP

Dobra wiadomość dla frankowiczów. Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe o 50 pb. - poinformował bank w czwartkowym komunikacie. Po największej od 10 lat obniżce główna stopa wynosi teraz 0,50 proc.

To największa obniżka od 10 lat. Dobre wiadomości dla frankowiczów

To największa obniżka od 10 lat. Dobre wiadomości dla frankowiczów

Źródło:
PAP, Reuters

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił przepisy dotyczące niezależności krajowego organu ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz skarg na jego decyzje wobec instytucji finansowych znajdujących się na progu upadłości. To odpowiedzi na pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców. Jak komentuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli "nie ma tu jednoznacznych wskazówek, czy decyzje ws. Getin Banku były prawidłowe czy nie".

TSUE wydał ważny wyrok dla klientów Getin Noble Banku

TSUE wydał ważny wyrok dla klientów Getin Noble Banku

Źródło:
tvn24.pl

Jak podaje Reuters brytyjski organ nadzoru finansowego zwleka z zatwierdzeniem pierwszej publicznej oferty platformy Shein na giełdzie. Dwa źródła agencji informują, że sprawdzany jest nadzór nad łańcuchem dostaw tej platformy sprzedażowej. Oceniane jest także ryzyko prawne związane z debiutem po protestach ze strony organizacji działających na rzecz praw Ujgurów, mniejszości etnicznej z Chin, którzy mogą być przymuszani do pracy.

Brytyjczycy prześwietlają Shein. W tle zarzuty o wykorzystywanie niewolniczej pracy

Brytyjczycy prześwietlają Shein. W tle zarzuty o wykorzystywanie niewolniczej pracy

Źródło:
Reuters

Dobra. Tyle tylko, że oczywiście jest niesłychanie spóźniona - tak decyzję zarządu Orlenu o wstrzymaniu projektu Olefiny III skomentował na antenie TVN24 Piotr Woźniak, były minister gospodarki oraz były szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jednocześnie ostro podsumował plany spółki na kontynuację projektu. Od teraz prace prowadzone będą w ramach projektu Nowa Chemia.

"Było wiadomo, że ta inwestycja jest po prostu i zwyczajnie absurdalna"

"Było wiadomo, że ta inwestycja jest po prostu i zwyczajnie absurdalna"

Źródło:
TVN24

Nie będzie kredytu 0 procent. Program mieszkaniowy rządu zostanie zaprezentowany w pierwszym kwartale przyszłego roku - zapowiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Kredyt zero procent. Minister zapowiedział wycofanie się z pomysłu

Kredyt zero procent. Minister zapowiedział wycofanie się z pomysłu

Źródło:
PAP

Akcje Tesli wzrosły w środę do najwyższego poziomu w historii, przekraczając swój poprzedni rekord osiągnięty w 2021 roku. Rekord notowań to efekt zwiększonego entuzjazmu Wall Street dla firmy Elona Muska zajmującej się pojazdami elektrycznymi po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA - pisze CNBC.

Tesla z rekordowymi wycenami akcji. Dzięki Trumpowi

Tesla z rekordowymi wycenami akcji. Dzięki Trumpowi

Źródło:
PAP

W listopadzie koszt codziennych zakupów w sklepach urósł w ujęciu rocznym o 5,5 procent - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Najbardziej podrożały warzywa – o 16,6 procent, a najmniej karmy dla zwierząt - 0,2 procent.

Nie tylko masło drożeje. Dwucyfrowe wzrosty cen niektórych produktów

Nie tylko masło drożeje. Dwucyfrowe wzrosty cen niektórych produktów

Źródło:
PAP

Meta Platforms przekazała 1 milion dolarów na fundusz inauguracyjny prezydenta elekta Donalda Trumpa. Jak zauważa "The Wall Street Journal" to kolejny krok jej dyrektora generalnego Marka Zuckerberga w celu poprawienia relacji z nowym prezydentem. Jeszcze kilka miesięcy temu Trump groził mu więzieniem, jeśli właściciel Facebooka "wtrąci się w wybory".

Trump groził mu więzieniem. Teraz Zuckerberg daje mu pieniądze

Trump groził mu więzieniem. Teraz Zuckerberg daje mu pieniądze

Źródło:
"WSJ", PAP

- W sezonie świątecznym ceny masła w sklepach pozostaną wysokie - ocenia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Bieńkowski, analityk z BNP Paribas. Średnia cena kostki sięgnęła już 9 złotych, a w niektórych sklepach trzeba zapłacić za nią nawet 10 złotych. Sytuację próbują wykorzystywać politycy, choć za sięgającym 30 procent w skali roku wzrostem stoją powody rynkowe.

"Cały świat zgłasza popyt", cena ostro w górę

"Cały świat zgłasza popyt", cena ostro w górę

Źródło:
tvn24.pl

- Domagamy się powrotu do neutralności technologicznej - oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli europoseł Jens Gieseke. Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim - do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe - wezwała w środę Komisję Europejską do wycofania się z zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku.

Ciemne chmury nad branżą. Apel w sprawie unijnego zakazu

Ciemne chmury nad branżą. Apel w sprawie unijnego zakazu

Źródło:
PAP