Polski Ład, wprowadzając szereg zmian podatkowych, obejmie także zasady rozliczania leasingowanych aut. Obecnie stosowana praktyka wykupu auta po zakończeniu leasingu do majątku prywatnego i jego sprzedaż po upływie sześciu miesięcy, bez konieczności zapłaty podatku od dochodu ze zbycia, nie będzie już bowiem możliwa.
● Polski Ład wprowadza zmiany w zakresie rozliczania aut poleasingowych. ● Sprzedaż auta poleasingowego, które wycofane zostało z działalności gospodarczej i stanowi majątek osobisty, bez konieczności odprowadzenia podatku dochodowego będzie możliwa po sześciu latach.
Polski Ład a leasing
Zgodnie z Ustawą z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zasady dotyczące możliwości sprzedaży po upływie sześciu miesięcy rzeczy wykupionych do majątku prywatnego po zakończeniu leasingu bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego uległy zmianie.
Zgodnie z art. 1 ust. 7 zmieniającym art. 10 ust. 2 pkt 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż składników majątku, które przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, nie będzie wymagała odprowadzenia podatku dochodowego, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej a dniem ich odpłatnego zbycia upłynie sześć lat. Tym samym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, aby uniknąć opodatkowania będzie zmuszona poczekać ze sprzedażą wykupionego poleasingowego auta sześć lat.
Czytaj także: Polski Ład i duże zmiany dla przedsiębiorców. Co trzeba wiedzieć Polski Ład i duże zmiany dla wynajmujących mieszkania. "Będą mieć wpływ na portfele setek tysięcy Polaków" Nowe ulgi podatkowe w Polskim Ładzie. Kto zapłaci mniej fiskusowi?
Leasing jako jeden ze sposobów finansowania samochodu w firmie
Pojęcie leasingu uregulowane zostało w przepisach Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. W myśl art. 7091 k.c. przez umowę leasingu finansujący, czyli tzw. leasingodawca, zobowiązuje się, w zakresie swojego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych umową i oddać ją korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez określony czas. Korzystający zaś, czyli leasingobiorca, zobowiązuje się zapłacić leasingodawcy wynagrodzenie pieniężne w określonych ratach.
Leasing jest bardzo popularną wśród osób prowadzących działalność gospodarczą formą użytkowania rzeczy, w tym samochodów. Umowy leasingu na samochód zawierane są na ogół na pięć lat, choć możliwe jest także zawarcie umowy na dłuższy okres. Popularność tej formy użytkowania wynika przede wszystkim z korzystnego sposobu rozliczania rat leasingowych.
Jak podkreślają eksperci, po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu, konkurencyjność leasingu względem innych sposobów finansowania aut spadnie.
Leasing innych składników a Polski Ład
Choć zmiany dotyczące leasingu wprowadzane przez Polski Ład analizowane i komentowane są przede wszystkim przez pryzmat leasingu aut, należy pamiętać, że przedmiotem umowy leasingu mogą być także inne rzeczy. W praktyce leasing jest częstą formą użytkowania maszyn, sprzętu biurowego, komputerów, a nawet linii produkcyjnych. Jak zatem znowelizowane przepisy wpływają na możliwość sprzedaży tych rzeczy po uprzednim ich wykupie?
Należy podkreślić, że ustawodawca nie uregulował tej kwestii w sposób szczególny. Przepis stanowi bowiem o możliwości zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanymi na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Tym samym, aby uniknąć odprowadzenia podatku od chwili ich wykupu, czyli wycofania z działalności gospodarczej, do dnia zbycia musi upłynąć sześć lat.
Akt prawny: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodek cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93; Ustawa z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw Dz. U. 2021 poz. 2105
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: ruslanPhoto / Shutterstock