Podwyżki dla milionów emerytów. Wiadomo, ile wyniosą

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Premier o Polskim Ładzie dla emerytów
Premier o Polskim Ładzie dla emerytówTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier o Polskim Ładzie dla emerytów

Od 1 marca wzrosną emerytury i renty. Świadczenia wzrosną o siedem procent - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Najniższa emerytura wyniesie teraz 1338,44 złotego i będzie wyższa o 87,56 złotego niż rok wcześniej.

Osoby częściowo niezdolne do pracy otrzymają świadczenie w wysokości 1003,83 zł, czyli więcej o ponad 65 zł.

Całkowity koszt waloryzacji świadczeń w 2022 r. wyniesie ok. 18,4 mld zł. Będzie ona kosztowała państwo o ok. 7,8 mld zł więcej niż w 2021 roku.

Ministerstwo przypomina, że w kwietniu br. zostanie wypłacona trzynasta emerytura. Świadczenia wypłacone będą w wysokości minimalnej emerytury. W ramach "trzynastki" do wszystkich emerytów i rencistów trafi ponad 13 mld zł.

"W drugiej połowie roku wypłacona zostanie również tzw. czternasta emerytura, którą cześć emerytów i rencistów otrzymała pierwszy raz w ubiegłym roku. Szacujemy, że w 2022 roku z tytułu 'czternastki' do emerytów trafi dodatkowo ok. 11,4 mld zł" - podaje ministerstwo.

Coroczna waloryzacja

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne.

Waloryzacja emerytur 2022TVN24 Biznes

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości