Trzynastki dla emerytów. Kiedy ruszą wypłaty?

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Premier o waloryzacji emerytur
Premier o waloryzacji emeryturTVN24
wideo 2/7
TVN24Premier o waloryzacji emerytur

Minister rodziny Marlena Maląg przekazała, że w kwietniu rozpocznie się wypłata trzynastych emerytur. Dodała, że dodatkowe świadczenie w kwocie 1338,44 złotego brutto otrzyma niemal 10 milionów osób. Na trzynastki w 2022 roku rząd ma przeznaczyć ponad 13,1 miliarda złotych.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

13. emerytura - kiedy zostanie wypłacona?

- W kwietniu rozpoczynamy wypłatę trzynastych emerytur. W tym roku dodatkowe świadczenie wynosi 1338,44 złotego i dzięki marcowej waloryzacji, która była na poziomie 7 procent jest wyższe o 87 złotych niż jeszcze rok temu. To dodatkowe i bardzo ważne wsparcie dla wszystkich emerytów i rencistów - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej.

Poinformowała, że dodatkowe świadczenie otrzymają wszyscy emeryci i renciści – w sumie ponad 9,7 mln osób. Szefowa MRiPS zaznaczyła, że nie trzeba składać żadnych wniosków, nie obowiązuje też kryterium dochodowe. Kwota trzynastej emerytury nie podlega potrąceniom i egzekucjom, nie jest też wliczana do dochodu.

Pierwszy raz emeryci i renciści otrzymali trzynastki w 2019 roku, od 2020 roku świadczenie jest gwarantowane ustawą, jako coroczne, dodatkowe wsparcie.

Minister podała, że na trzynastki w 2022 roku rząd przeznaczył ponad 13,1 mld złotych. - Od momentu uruchomienia tego świadczenia, a więc od 2019 roku do emerytów i rencistów trafiło już - z tytułu trzynastej emerytury - około 47,8 miliarda złotych - podkreśliła Maląg.

Waloryzacja emerytur 2022TVN24 Biznes

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości