Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami. Należy do tak zwanych świąt ruchomych, co oznacza, że co roku jest obchodzone w innym terminie. Kiedy wypadają Święta Wielkanocne w tym roku? Ile dni będzie wolnych od pracy? Wyjaśniamy.
Do Wielkanocy wierni rozpoczynają przygotowania już 17 lutego – w Środę Popielcową. Ten dzień rozpoczyna Wielki Post, który trwa 40 dni, do Wielkiego Czwartku, natomiast w Wielki Piątek i Wielką Sobotę obchodzony jest post paschalny.
Dni poprzedzające Wielkanoc to Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota. Z kolei dzień po Wielkiej Niedzieli wypada Poniedziałek Wielkanocny.
Czytaj więcej: Środa Popielcowa. Popiół na czole Joe Bidena. "Wszystko odbyło się w wielkim sekrecie"
Kiedy wypada Wielka Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny w tym roku?
W 2023 roku pierwszy dzień Wielkanocy obchodzimy 9 kwietnia (niedziela). Drugi dzień Wielkanocy wypada 10 kwietnia (poniedziałek).
Wielkanoc 2023 - ile dni będzie wolnych od pracy?
Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy pierwszy i drugi dzień Wielkanocy są dniami wolnymi od pracy. Są jednak osoby, które pracują w Wielkanoc. Zgodnie z Kodeksem pracy praca w niedziele i święta jest bowiem dozwolona w niektórych przypadkach, np. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego. Pracownicy w zamian za pracę w święta mają prawo do odebrania dni wolnych w innym terminie.
Wielki Czwartek i Wielki Piątek nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Dni wolne od pracy w 2023 roku
Zgodnie z przepisami mamy w sumie 13 dni ustawowo wolnych od pracy w roku. Wypadające w dni robocze święta to możliwość wydłużenia swojego wypoczynku.
Dni ustawowo wolne od pracy:
1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Objawienie Pańskie (święto Trzech Króli), 9 kwietnia - pierwszy dzień Wielkanocy, 10 kwietnia - drugi dzień Wielkanocy, 1 maja - Święto Pracy, 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja, 28 maja - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki), 8 czerwca - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego, 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock