Prawie połowa polskich firm z branży energetyki oraz usług komunalnych zamierza rekrutować nowych pracowników. Tylko 8 procent pracodawców ze wspomnianego obszaru bierze pod uwagę redukcję etatów - wynika z najnowszego raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia".
Według raportu prognoza netto zatrudnienia (różnica między nowymi zatrudnieniami a zwolnieniami) na trzeci kwartał br., pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wynosi w tym obszarze plus 40 procent. To najwyższy wynik spośród wszystkich ośmiu analizowanych branż, wskaźnik ten wzrósł aż o 40 pkt. proc. w ciągu roku, a także jest wyższy o 14 pkt. w porównaniu do II kwartału 2024 r.
- Impulsami do zwiększania zatrudnienia w firmach z branży energetyki i usług komunalnych mogą być między innymi rosnące inwestycje w OZE, a co za tym idzie zwiększone zapotrzebowanie na kandydatów specjalizujących się w fotowoltaice, energii wiatrowej czy zielonym wodorze. To także efekt modernizacji i rozbudowy infrastruktury, ruszyły bowiem nowe projekty, które wymagają inżynierów, techników i specjalistów do spraw zarządzania projektami - ocenia ekspertka rynku pracy z Manpower Karolina Grula.
Jak dodaje, "impulsem do zatrudnienia nowych osób w firmach jest również wzrost popytu na usługi komunalne, rozwój miast oraz gmin zwiększa zapotrzebowanie na pracowników".
- Konkurencyjność tego segmentu rynku sprawia, że kandydaci mogą liczyć na lepsze warunki wynagrodzeń i pracy, ale również ciekawe, innowacyjne projekty. Nie bez znaczenia jest również stabilność zatrudnienia, co zapowiada niski odsetek redukcji etatów - ocenia ekspertka.
Przeczytaj również: Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"
Poszukiwani pracownicy branży energetycznej
Według Manpower wzrost prognoz zatrudnienia odzwierciedla dynamiczny rozwój sektora energetycznego i usług komunalnych. - Firmy chętnie inwestują w ten sektor ze względu na wsparcie rządowe i programy promujące rozwój OZE oraz modernizację infrastruktury, ale także rosnącą świadomość ekologiczną, potrzebę zrównoważonego rozwoju, jak również nowe technologie, które zwiększają efektywność przy redukcji kosztów - wskazuje Karolina Grula.
W ocenie Manpower dla firm działających w sektorze OZE najbardziej obecnie pożądane aktualnie umiejętności w branży energetycznej to znajomość najnowszych technologii m.in. OZE, automatyzacji procesów czy projektowania instalacji oraz utrzymania systemów energetycznych.
Na wiele ofert pracy będą mogli liczyć w najbliższym czasie kandydaci na stanowiska takie jak specjaliści od projektowania i wdrażania systemów fotowoltaicznych, wiatrowych, pracownicy utrzymujący systemy energetyczne - wskazuje Manpower.
Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów ds. zarządzania projektami, osoby odpowiedzialne za planowanie, realizację i nadzór nad projektami OZE, koordynatorów ds. inwestycji, ale też analityków i specjalistów ds. optymalizacji procesów czy osoby zajmujące się regulacjami prawnymi, a także certyfikacją.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock