W 2025 roku Święto Narodowe Trzeciego Maja wypada w sobotę. Nie oznacza to jednak, że pracownikom przepadnie dzień wolny. Wyjaśniamy, na jakich zasadach można go odebrać.
Dodatkowy dzień wolny
W Polsce mamy w ciągu roku 14 świąt będących dniami ustawowo wolnymi od pracy. Wcześniej było ich 13, ale od 2025 roku dniem wolnym od pracy jest 24 grudnia, czyli Wigilia Bożego Narodzenia.
W 2025 roku Święto Pracy wypada w czwartek, 1 maja, a Święto Narodowe Trzeciego Maja w sobotę. Czy oznacza to, że jeden z dni ustawowo wolnych od pracy przepada pracownikom zatrudnionym na etacie?
Zgodnie z Kodeksem pracy, jeżeli święto wolne od pracy wypada w innym dniu niż niedziela, obniża nam wymiar czasu pracy o 8 godzin. Pracownicy mają więc w tym roku prawo do odebrania dnia wolnego.
Obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin przysługuje nam także, jeżeli sobota była w naszym przypadku niepracująca.
Dzień wolny za sobotę
Pracownik nie musi składać żadnego wniosku, aby odebrać dodatkowy dzień wolny. Jednocześnie pracodawca sam decyduje o tym, kiedy przyzna nam ten dzień. Termin ten ma prawo ustalić odgórnie i tylko od niego zależy, czy wszyscy pracownicy firmy będą odbierać dzień wolny jednocześnie czy też w różnych dniach.
Warto natomiast pamiętać, że pracodawca nie może przyznawać po kilka godzin wolnego dziennie zamiast całego dnia poza pracą - zgadzać musi się bowiem liczba dni niepracujących w danym okresie rozliczeniowym.
Dodatkowy dzień wolny może być przyznany w dowolnym terminie w danym okresie rozliczeniowym, zarówno po, jak i przed świętem. Przykładowo, jeżeli okresy rozliczeniowe są miesięczne, oznacza to, że dzień wolny powinniśmy otrzymać w tym samym miesiącu, w którym było święto.
Nawet 30 tysięcy złotych kary
Co w sytuacji, gdy pracodawca nie zgodzi się na przyznanie dodatkowego dnia wolnego za święto w sobotę? W takim przypadku ryzykuje on otrzymanie grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł. Ponadto nieoddanie dnia wolnego oznaczałoby przekroczenie normy pracy przez pracownika, a co za tym idzie - konieczność wypłacenia mu dodatku za nadgodziny.
Dzień wolny za święto w sobotę nie przysługuje osobom pracującym na innych umowach niż umowy o pracę (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło), a także wykonującym niektóre zawody, np. nauczycieli.
W Polsce w czwartym kwartale 2024 roku 93,5 proc. pracowników pracowało na pełny etat - wynika z badania GUS. Było to 16 mln 127 tys. osób. Natomiast 1 mln 120 tys. (tj. 6,5 proc.) pracowało w niepełnym wymiarze.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock