W przyszłym roku ma być czternaście dni ustawowo wolnych od pracy. Nie zabraknie też okazji do przedłużenia wypoczynku.
W środę wieczorem Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy, zakładającą, że dniem wolnym od pracy będzie także Wigilia. Nowymi przepisami zajmie się teraz Senat; jeśli wejdą w życie, w 2025 roku pracownicy będą mieli ustawowo wolnych 14 dni, w czasie których wypadają święta państwowe lub religijne.
Czytaj także: Jest decyzja Sejmu w sprawie Wigilii>>>
Dniami wolnymi od pracy są obecnie:
1) Nowy Rok 2) Święto Trzech Króli, 3) pierwszy dzień Wielkiej Nocy, 4) drugi dzień Wielkiej Nocy, 5) 1 maja – Święto Państwowe, 6) Święto Narodowe Trzeciego Maja, 7) pierwszy dzień Zielonych Świątek, 8) Boże Ciało, 9) Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 10) Wszystkich Świętych, 11) Narodowe Święto Niepodległości, 12) pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 13) drugi dzień Bożego Narodzenia;
Kiedy przypadają długie weekendy w 2025 roku?
Korzystny układ świąt pozwala skorzystać z tzw. długich weekendów. W przyszłym roku dzięki wolnej Wigilii wystarczą dwa dni urlopu przed świętami (22 i 23 grudnia), by przez tydzień nie pracować. Dodatkowe pięć dni urlopu między Bożym Narodzeniem a Trzech Króli (29,30 i 31 grudnia 2025 oraz 2 i 5 stycznia 2026) pozwoli na dwutygodniowy odpoczynek.
Czterodniowe długie weekendy będzie można zaplanować w maju, czerwcu i listopadzie, za każdym razem przy wykorzystaniu tylko jednego dnia urlopu: w piątek, 2 maja - przed Świętem Konstytucji 3 maja; w piątek, 20 czerwca - po Bożym Ciele; w poniedziałek, 10 listopada - przed Narodowym Świętem Niepodległości.
Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli święto przypada w sobotę, pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego w terminie uzgodnionym z pracodawcą. A to oznacza, że majówka od 1 do 4 maja będzie możliwa także bez wykorzystywania urlopu, pod warunkiem że pracodawca zgodzi się na dzień wolny w piątek, 2 maja za przypadające w sobotę święto Konstytucji 3 Maja. Podobnie będzie w listopadzie, jeśli za przypadający na sobotę dzień Wszystkich Świętych, pracownik będzie miał wolne w poprzedzający piątek lub następujący poniedziałek.
Trzy dni wolnego bez wykorzystywania urlopu pracownicy będą mieli od 15 do 17 sierpnia, ze względu na przypadające w piątek Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ile urlopu przysługuje
Liczba dni przysługującego urlopu wypoczynkowego uzależniona jest od stażu pracy wynikającego z umowy o pracę. Jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat, przysługuje mu 20 dni urlopu. Pracownicy zatrudnieni od co najmniej 10 lat, mogą wykorzystać 26 dni urlopu.
Zgodnie z przepisami urlopy udzielane są na podstawie planu urlopów ustalonego przez pracodawcę. Planem nie obejmuje się 4 dni przysługujących jako urlop na żądanie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com