Duże marsze, kilkanaście zgromadzeń. 11 listopada na ulicach

Warszawa

TVN24Dziś Święto Niepodległości

Cztery duże marsze i kilkanaście mniejszych zgromadzeń. Do tego bieg i oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych. W piątek mieszkańcy będą obchodzić Święto Niepodległości, a służby strzec bezpieczeństwa na ulicach.

Według organizatorów, najliczniejszy ma być marsz Komitetu Obrony Demokracji, gdzie organizatorzy zgłosili obecność 100 tys. osób. Drugi – narodowców, na którym spodziewana liczba uczestników to 50 tys.

Liczne mają być też dwa marsze antyfaszystów, organizowane pod hasłem "Protest przeciwko nacjonalizmowi". Łącznie organizatorzy spodziewają się na nich około 5 tys. osób.

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na duże utrudnienia w ruchu. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Marsze na ulicach Warszawy

- Zgromadzenie pod hasłem: "Otoczenie Sejmu Różańcem Świętym. Modlitwa za Ojczyznę, władzę ustawodawczą, obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci w ustawodawstwie". Rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 13.

Trasa: pl. Trzech Krzyży (zbiórka) - Al. Ujazdowskie – Matejki – Maszyńskiego – Górnośląska – Wiejska.

- Wawerska Parada Niepodległości organizowana przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne. Rozpocznie się o 11.20. Zbiórkę zaplanowano po mszy świętej za ojczyznę, na ul. Walcowniczej (róg Petunii). Potrwa do 14.00.

Trasa: róg ul. Walcowniczej i Petunii, przemarsz ul. Walcowniczą do parkingu przy ul. Bystrzyckiej.

- Marsz KOD, organizowany pod hasłem "KOD Niepodległości". Rozpocznie się o godz. 11.30 i potrwa do 16.00. Przewidywana liczba uczestników to 100 tys.

Trasa: pl. Narutowicza (zbiórka) – Grójecka – Banacha – Pole Mokotowskie.

- Marsz narodowców. Zgłoszony przez stowarzyszenie "Marsz Niepodległości", w godzinach 12.30 – 20.00. Zbiórkę wyznaczono na godzinę 14.00 – jak co roku – na rondzie Dmowskiego. Spodziewana liczba osób to 50 tys.

Trasa: Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – Wybrzeże Szczecińskie – ul. Siwca – błonia Stadionu PGE Narodowego.

- Marsz koalicji antyfaszystowskiej pod hasłem "Protest przeciwko nacjonalizmowi w Polsce". Rozpocznie się o 14.00 i potrwa do 19.00. Deklarowana liczba uczestników: 2 tys.

Trasa: zbiórka na pl. Bankowym, następnie przemarsz: Senatorska – Miodowa – Krakowskie Przedmieście –Królewska – Mazowiecka – Świętokrzyska (do stacji metra Świętokrzyska).

- Drugi "Protest przeciwko nacjonalizmowi w Polsce" organizowany również przez antyfaszystów. Będzie trwał w godzinach 15.00-19.00. Spodziewana liczba osób: 3 tys.

Trasa: zbiórka na pl. Zamkowym, następnie przemarsz: Krakowskie Przedmieście – pl. marsz. J. Piłsudskiego – pl. S. Małachowskiego – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Świętokrzyska – pl. Powstańców Warszawy.

- Ostatni marsz zaplanowano na godz. 20.00 (potrwa do 21.15). Organizuje go Związek Strzelecki "Strzelec".

Trasa: Muzeum Wojska Polskiego, przemarsz: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Tokarzewskiego - Karaszewicza przed pomnik Piłsudskiego.

Trasy marszów 11 listopada
graf.tvn24.pl

ZGROMADZENIA STACJONARNE

- Pod hasłem "Stop Narodowcom" przed pomnikiem de Gaulle’a, na skrzyżowaniu al. Nowy Świat i Al. Jerozolimskich zbierają się Obywatele RP. Ich pikieta rozpocznie się o godzinie 11.00. Przewidywana liczba osób to 50-200.

- Od godziny 9.30 do 10.30 zgromadzenie stacjonarne na pl. Piłsudskiego planuje Fundacja Instytut Bronisława Komorowskiego.

- O godzinie 12.00 rozpoczną się uroczystości w Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej. Udział w nich wezmą m.in. delegacje władz państwowych, sejmiku województwa, władz miasta, organizacje kombatanckie czy młodzież szkolna. Zebrani złożą kwiaty i zapalą znicze.

- Od godziny 13.00 przed stacją metra Centrum odbędzie się pikieta narodowców, pod hasłem: "Zwrócenie uwagi na potrzeby kresowian". Jej uczestnicy będą na miejscu do 14.00, kiedy rozpocznie się zbiórka oficjalnego marszu.

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

Organizowany po raz 27. Bieg Niepodległości. Rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do 14.00.

Trasa: al. Jana Pawła II (start przy ul. Stawki - jezdnia wschodnią i wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi) – T. Chałubińskiego (jezdnią wschodnią) - al. Niepodległości (jezdnią wschodnią) - zawrotka na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką - al. Niepodległości (jezdnią zachodnią) – T. Chałubińskiego (jezdnią zachodnią) - al. Jana Pawła II (wiaduktem na Al. Jerozolimskimi i jezdnią zachodnią - meta przy ul. Stawki).

Oficjalne uroczystości państwowe

Start o godz. 9.00: msza za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem prezydenta i premier.

10.30: w Belwederze zaplanowana jest ceremonia wręczenia odznaczeń przez prezydenta.

11.15: koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej na pl. Piłsudskiego.

12.00: uroczysta odprawa wart i Apel Pamięci przez Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożenie wieńców m.in. przez prezydenta Andrzeja Dudę.

13.00: przemarsz pododdziałów z pl. Piłsudskiego do Muzeum Wojska Polskiego ulicami: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Aleje Jerozolimskie.

19.00: koncert w Filharmonii Narodowej z udziałem przedstawicieli rządu.

kw/ran