Muzeum Narodowe odda warszawiakom dziedziniec

TVN Warszawa

| NewspixTak może wyglądać skwer Lorentza / fot. Muzeum Narodowe

Warszawiakom przybędzie nowy skwer. Muzeum Narodowe chce uporządkować jeden ze swoich dziedzińców, dziś zamknięty dla przechodniów. Ma być elegancko, jak przed wojną. Kiedy? Gdy tylko znajdą się pieniądze.

Dziedziniec im. Stanisława Lorentza to jeden z trzech na terenie Muzeum Narodowego - ten położony najbliżej Nowego Światu. Dziś jest ogrodzony potężnym płotem i zamknięty dla warszawiaków. Nie korzystają z niego nawet pracownicy muzeum, bo i po co? Poza kilkoma drzewami i zaniedbaną fontanną bez wody nie ma na nim właściwie nic. Kilka lat temu stanęła tylko instalacja Józefa Szajny "Drabina do nieba".

Okazuje się jednak, że muzeum ma na dziedziniec nowy pomysł.

Wytną drzewa?

O wszystkim dowiedzieliśmy się z maila od naszego czytelnika: - Muzeum zamierza udostępnić skwer. Chce przy tym wyciąć drzewa, które tam rosną - zaalarmował.

Postanowiliśmy to sprawdzić. Okazuje się, że to tylko część prawdy. - Chcemy uczynić z dziedzińca miejsce otwarte dla warszawiaków i wszystkich zwiedzających muzeum - potwierdza Katarzyna Wakuła, rzecznik Muzeum Narodowego. I uchyla rąbka tajemnicy.

W przyszłym roku przypada 150 rocznica utworzenia Muzeum Narodowego. Do tego czasu, sporo ma się zmienić. Planowana jest m.in. rearanżacja galerii i stałych. Prezentem dla mieszkańców miasta ma być właśnie Dziedziniec im. Stanisława Lorentza.

- Jesteśmy na etapie przygotowywania koncepcji, w porozumieniu z konserwatorem zabytków i zieleni. Choć drzewa, które rosną na dziedzińcu, nie mają nic wspólnego z jego pierwotnym założeniem, chcemy zachować jak najwięcej zieleni - zapewnia Wakuła.

Zastrzega jednak, że niektóre drzewa - w tym robinie akacjowe - są stare i spróchniałe. Ich usunięcie może być konieczne, by zapewnić bezpieczeństwo publiczności. O tym zadecyduje dendrolog.

Pieniędzy niestety brak

Niestety, muzeum cały czas boryka się z problemami finansowymi. Nie wiadomo więc, czy i kiedy znajdą się środki na remont dziedzińca. Tak czy owak, warszawiacy będą mogli obejrzeć go z bliska już niedługo - 22 czerwca, w ramach Europejskiego Dnia Muzyki ma się tu odbyć koncert jazzowy.

Tak skwer wyglądał przed wojną / fot. Muzeum Narodowe
Tak skwer wyglądał przed wojną / fot. Muzeum Narodowe
| Eurosport

Jeśli chcesz nas zainteresować jakimś tematem pisz na warszawa@tvn.pl. Możesz też opublikować swoją informację bezpośrednio w portalach tvnwarszawa.pllub Kontakt24

Karol Kobos