Dyrektor ZDM zmienił zdanie o kładce nad Wisłą

Warszawa

traktpraski.plTak mogłaby wyglądać kładka

We wrześniu ogłosimy konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę, a budowa ma się zacząć w 2018 – zapowiedział w środę dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Przyznał również, że początkowo był negatywnie nastawiony do tej inwestycji.

Aktualne informacje o planowanej kładce usłyszeli w środę uczestnicy debaty o warszawskich ulicach organizowanej w domu Braci Jabłkowskich przez fundację Miasto Think Tank. O przygotowania do inwestycji zapytała dyrektora ZDM miejska aktywistka Joanna Erbel.

Prace projektowe w 2017 roku

- Mamy warunki z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, jeżeli chodzi o budowę i rozpiętość przęseł. Zebraliśmy całą dokumentację, robiliśmy zdjęcia. Przekazaliśmy wszystkie materiały do dyrektora biura architektury Marka Mikosa, u którego będzie przygotowywany konkurs na projekt kładki – wyjaśniał Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

I dodał, że w wakacje nie ma sensu tego konkursu przeprowadzać. – Uznaliśmy, że stanie się to we wrześniu. W przyszłym roku chcielibyśmy rozpocząć prace projektowe, a w 2018 roku zacząć budowę samej kładki – zapewnił Puchalski.

Inwestycja ma kosztować ok. 30 mln zł. Kładka dla pieszych i rowerów ma połączyć dwa brzegi Wisły w linii ulic Karowej na Powiślu i Okrzei na Pradze.

"Odniosłem się negatywnie"

Przy okazji Puchalski przyznał, że początkowo nie był zwolennikiem budowy kładki. - Być może nie powinienem tego mówić, ale powiem. Temat kładki przez Wisłę już rok temu był dyskutowany w ratuszu. Powiem szczerze: bardzo negatywnie się do tego projektu odniosłem, bo nie było pieniędzy na kładki rowerowe na moście Łazienkowskim – podkreślił Puchalski.

- Powiedziałem, że tego projektu nie poprę dopóki nie znajdą się pieniądze na dostosowanie mostu Łazienkowskiego do potrzeb pieszych i rowerzystów. Te pieniądze się znalazły – dodał.

Tak o planowanej kładce mówiła w marcu prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz:

Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowej kładce pieszo-rowerowej
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ran/mś