Olszewski, Owsiak i Szostek honorowymi obywatelami Warszawy

Nowi honorowi obywatele wikipedia

Były premier Jan Olszewski, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak oraz wybitny polski chirurg naczyniowy prof. Mieczysław Szostek zostali w czwartek honorowymi obywatelami Warszawy.

Uroczystość nadania tytułów odbyła się na Zamku Królewskim podczas dorocznej sesji Rady Warszawy w przeddzień głównych obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Podczas uroczystej sesji wręczono też nagrody m.st. Warszawy.

Spośród wyróżnionych tytułem honorowego obywatela stolicy na uroczystość przybył osobiście tylko prof. Mieczysław Szostek; tytuł w imieniu Jana Olszewskiego odebrała jego żona Marta; wystąpienie z podziękowaniem Jerzego Owsiaka zostało odtworzone z nagrania (Owsiak przebywa w Kostrzynie nad Odrą, gdzie w czwartek rozpoczyna się Przystanek Woodstock).

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że honorowy obywatel Warszawy jest wzorem postawy społecznej i autorytetem moralnym. - Szczególnie serdecznie pragnę pokłonić się honorowym obywatelom Warszawy i powstańcom warszawskim - powiedziała.

Wzór postawy społecznej

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że Rada Warszawy doceniła ich zasługi, dorobek zawodowy i społeczny, a także postawę życiową i system wartości. - W czasach ogromnych zmian w języku, w czasach, gdy coraz rzadziej stykamy się z pojęciem honoru, pragnę zapewnić w imieniu samorządowych władz Warszawy i jej mieszkańców, że honorowy obywatel Warszawy pozostaje dla nas wzorem postawy społecznej i autorytetem moralnym - powiedziała.

Prezydent miasta przekazała powstańcom wyrazy uznania i podziękowania za ich heroiczną walkę. - Pragnę podziękować powstańcom warszawskim i ich rodzinom za pamięć o poległych kolegach, za kultywowanie przez lata pamięci o powstaniu, za odwagę przekazywania tej pamięci i prawdy historycznej. Rocznice żadnego innego wydarzenia w historii naszej stolicy nie były tak spontanicznie obchodzone przez jej mieszkańców, jak dzień 1 sierpnia - podkreśliła.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła, że honorowi obywatele dla wielu są wzorem do naśladowania. "Wszyscy oni należą do elitarnej grupy obywateli świadomych wspólnego dobra (...). Należą do warstwy społecznej gotowej do wyrzeczeń i poświęceń" - powiedziała Malinowska-Grupińska.

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba (dotychczas było ich 68) otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

Najwyższe wyróżnienie

Przyznanie tytułu honorowego obywatela stolicy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie, w związanej z PPS rodzinie kolejarskiej. W czasie okupacji działał w Szarych Szeregach, był łącznikiem w powstaniu warszawskim. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.

W 1975 r. podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL zapis o przewodniej roli PZPR i sojuszu z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1980 r. doradzał "Solidarności" i Lechowi Wałęsie.

Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB. W stanie wojennym współpracował z episkopatem i podziemną Solidarnością. Bronił w sądach m.in. Lecha Wałęsę, Zbigniewa Romaszewskiego i Zbigniewa Bujaka.

Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu.

Premierem był od grudnia 1991 r. do czerwca 1992 r. Jego rząd upadł po ujawnieniu przez szefa MSW Antoniego Macierewicza archiwaliów SB - listy polityków figurujących w archiwach MSW jako konfidenci komunistycznych służb specjalnych. Na liście tej znajdował się m.in. Wałęsa, który 4 czerwca 1992 r. wnioskował o odwołanie premiera.

Olszewski został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który odznaczył go Orderem Orła Białego.

Jerzy Owsiak - twórca i prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - urodził się w 1953 r. w Gdańsku. Założona przez niego fundacja od ponad 20 lat organizuje zbiórki na konkretny, wcześniej wytyczony medyczny cel. Podczas 22 finałów zebrano ponad 581 mln zł. Środki te wykorzystano na zakup sprzętu dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.

Owsiak został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej.

Prof. Mieczysław Szostek to związany od lat z Warszawą jeden z najwybitniejszych polskich chirurgów naczyniowych. W latach 90. był prezydentem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych, którego członkiem zarządu nadal pozostaje. Jest też prezesem Fundacji Rozwoju Chirurgii Naczyniowej.

Szostek przez wiele lat zasiadał w stołecznej radzie narodowej; w latach 1981–1990 był jej przewodniczącym. W latach 1985-1989 był posłem na Sejm. Był zaangażowany w prace komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw zmieniających przepisy dotyczące rad narodowych i samorządu terytorialnego, która stworzyła podstawy do zmian systemu samorządowego po 1989 r.

W zeszłym roku honorowymi obywatelami Warszawy zostali Irena Santor, Zbigniew Romaszewski i Maria Janion.

Honorowi obywatele stolicy
Honorowi obywatele stolicyTVN24

PAP/lata

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia

Pozostałe wiadomości

Pierwsi mieszkańcy dolnych kondygnacji spalonego budynku w Ząbkach weszli do swoich mieszkań i mogli zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Wcześniej doszło jednak do zamieszania, bo część osób zapisała się na niehonorowaną przez policję listę.

Pogorzelcy wchodzą do mieszkań. Policjanci apelują o cierpliwość

Pogorzelcy wchodzą do mieszkań. Policjanci apelują o cierpliwość

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piotr Kurek niemal połowę swojego życia spędził w klatce - długiej na dwa metry, wysokiej na półtora i szerokiej na 45 centymetrów - ukrytej w stajni. W ten sposób chorego mężczyznę uwięzili rodzice. Przez 18 lat nie widział słońca i nie czuł świeżego powietrza. Gdy w końcu został uwolniony przypominał - jak opisywała przedwojenna prasa - "żywego trupa".

Pewnego dnia Piotr zniknął, 18 lat był zamknięty w klatce

Pewnego dnia Piotr zniknął, 18 lat był zamknięty w klatce

Źródło:
tvn24.pl

Wypadek w Płocku na drodze krajowej numer 60. Cztery osoby, w tym dwoje dzieci, trafiły do szpitala. Droga została zablokowana.

Samochody rozbite. Wśród rannych dzieci

Samochody rozbite. Wśród rannych dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30 milionów złotych zapłacił nabywca 600-metrowego apartamentu w warszawskim kompleksie Noho One - podał "Puls Biznesu". Według dziennika to największa oficjalnie potwierdzona transakcja na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Poziom wody w Wiśle na stacji Warszawa-Bulwary spadł do 15 centymetrów. To najniższy zanotowany poziom w tym miejscu od początku pomiarów. - Sytuacja o tej porze roku nigdy nie wyglądała tak źle - zaznaczył hydrolog Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wody coraz mniej. Wisła znowu pobiła niechlubny rekord

Wody coraz mniej. Wisła znowu pobiła niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu będziemy wypłacać pierwsze pieniądze pogorzelcom, cały czas przyjmujemy wnioski o pomoc - poinformowała sekretarz miasta Ząbki Patrycja Żołnierzak. Poszkodowani mają otrzymać pomoc doraźną w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Pogorzelcy składają wnioski. Władze Ząbek deklarują: pierwsze pieniądze w przyszłym tygodniu

Pogorzelcy składają wnioski. Władze Ząbek deklarują: pierwsze pieniądze w przyszłym tygodniu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Koncertem "Story of Polish Jazz", poświęconym twórczości Jarosława Śmietany i Jana Ptaszyna Wróblewskiego, rozpocznie się w sobotę Jazz Na Starówce. W kolejnych odsłonach warszawskiego festiwalu wystąpią między innymi zespół Christiana McBride’a czy Nduduzo Makhathini Trio.

Kilkunastu muzyków na scenie, tysiące słuchaczy na rynku

Kilkunastu muzyków na scenie, tysiące słuchaczy na rynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w czwórkę, uderzyli w płot. Zginął 15-latek, a dwaj 17-latkowie zostali ranni. Kierowcą był także 17-latek. Nie miał prawa jazdy, a w czasie śledztwa wyszło też na jaw, że był pod wpływem narkotyków.

Nastolatek był pod wpływem narkotyków, zginął jego 15-letni kolega

Nastolatek był pod wpływem narkotyków, zginął jego 15-letni kolega

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Miasto podpisało umowę na zaprojektowanie i budowę parkingu P+R w Rembertowie. Projektowanie drugiego parkingu, na Bródnie, jest w toku. Oba mają być gotowe za dwa lata.

Powstaną dwa nowe parkingi P+R

Powstaną dwa nowe parkingi P+R

Źródło:
PAP

Blisko trzy tygodnie trwały intensywne poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Sierpc w województwie mazowieckim. Zaginęli pod koniec maja. Ciało jednego z nich znaleziono w samochodzie, drugie w pobliskim bagnie. W tej sprawie zatrzymano sześć osób, trzy usłyszały zarzuty.

Ciała mężczyzn w aucie i w bagnie, trzy osoby z zarzutami

Ciała mężczyzn w aucie i w bagnie, trzy osoby z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła dochodzenie w sprawie pożaru na podstacji warszawskiego metra w rejonie stacji Racławicka. Pożar wywołał poważne utrudnienia w kursowaniu podziemnej kolejki.

Pożar w metrze. Dochodzenie prokuratury, pierwsze ustalenia

Pożar w metrze. Dochodzenie prokuratury, pierwsze ustalenia

Źródło:
PAP

W środę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego doszło do ataku na białoruskiego opozycjonistę Pawła Łatuszkę. Sprawcę zatrzymano. To 35-letni Białorusin odbywający staż na uczelni. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Do Straży Granicznej skierowano wniosek o jego deportację.

Zarzuty i wniosek o deportację po ataku na białoruskiego opozycjonistę na Uniwersytecie Warszawskim

Zarzuty i wniosek o deportację po ataku na białoruskiego opozycjonistę na Uniwersytecie Warszawskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich zlecił wyczyszczenie wieżyc zabytkowego mostu Poniatowskiego. Te jednak znów padły ofiarą wandali. Na ścianach pojawiło się świeże pseudograffiti.

Wyczyścili, po niespełna 12 godzinach znów były pomazane

Wyczyścili, po niespełna 12 godzinach znów były pomazane

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

37-latek potrzebował pomocy medycznej, ale nie pozwolił, by mu jej udzielono. Ratownikom medycznym groził nożem, potem ukrył się w krzakach. Ostatecznie trafił do szpitala i usłyszał zarzuty.

Nożem groził ratownikom, którzy chcieli mu pomóc

Nożem groził ratownikom, którzy chcieli mu pomóc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sprawdziły się prognozy synoptyków o rekordowo niskim poziomie wody w Wiśle. W piątek wodowskaz pokazał najpierw 19, a kilka godzin później 18 centymetrów. Takich wartości w historii pomiarów jeszcze nie było. Po raz drugi z rzędu wyschła rzeka Długa, jeden z dopływów Wisły.

Wisła pobiła rekord najniższego stanu, wysechł jeden z dopływów

Wisła pobiła rekord najniższego stanu, wysechł jeden z dopływów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Strachowo koło Płońska doszło do wypadku z udziałem dwóch aut. Poszkodowane zostały cztery osoby: kierowcy oraz dwoje dzieci. Wszyscy trafili do szpitala.

Zderzenie aut. Cztery osoby ranne, w tym dwoje dzieci

Zderzenie aut. Cztery osoby ranne, w tym dwoje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamówił taksówkę na aplikację i w trakcie jazdy wziął kierowcę za zakładnika, przykładając mu nóż do szyi i brzucha. Zadzwonił na 112 i zażądał okupu - 100 tysięcy złotych i paczki papierosów w miękkim opakowaniu. W akcję śródmiejskich policjantów zaangażowany był negocjator. Policja opublikowała fragment rozmowy z porywaczem. 31-latka udało się zatrzymać.

Porwał taksówkarza, zadzwonił na 112 i zażądał okupu

Porwał taksówkarza, zadzwonił na 112 i zażądał okupu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ogrodzie zoologicznym na świat przyszła samiczka drugiego najmniejszego jelonka świata - pudu południowego. Zoo ogłosiło plebiscyt na jej imię. W tym roku zwierzęta urodzone w warszawskim zoo otrzymują imiona na literę "R".

"Urodziła się malutka piękność"

"Urodziła się malutka piękność"

Źródło:
PAP

- Wczoraj wróciłam do mieszkania o godzinie 19.20 z synem, nagle słyszę jakiś hałas. Myślałam, że ktoś się kłócił na patio. Pytam, co się stało? Sąsiedzi mówią, że pali się, musi pani wychodzić - relacjonowała jedna z mieszkanek bloku w Ząbkach. Mieszczący ponad 200 lokali budynek spłonął wczoraj wieczorem.

"Mam zaczynać życie od nowa? Wzięłam tylko torebkę". Relacje mieszkańców bloku w Ząbkach

"Mam zaczynać życie od nowa? Wzięłam tylko torebkę". Relacje mieszkańców bloku w Ząbkach

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl