Fort Sokolnickiego jak Piwnica Pod Baranami


Z kilkumiesięcznym opóźnieniem władzom Żoliborza udało się ogłosić przetarg na koncepcję programową Fortu Sokolnickiego. Za kilka miesięcy w wyremontowanych wnętrzach mają królować teatr, muzyka i sztuka. Będzie też miejsce na restaurację lub kawiarnię. - Żoliborz nie będzie kulturalną pustynią - zapowiadają władze dzielnicy.

Konkurs obejmuje program imprez i wydarzeń kulturalnych, a także źródła ich finansowania. Planem władz dzielnicy jest stworzenie miejsca tętniącego kulturą, ale zarabiającego na siebie działalnością gastronomiczną.

Koncert i kotlet

W nowym Forcie Sokolnickiego będą odbywać się koncerty, imprezy plastyczne i fotograficzne, warsztaty teatralne i muzyczne dla dzieci. Przewidziano także powstanie małej ekspozycji poświęconej historii Żoliborza.

- Ten obiekt przygotowany jest do różnych funkcji. Jest sala teatralna ze sceną i zapleczem. Na pierwszym piętrze znajdują się wnętrza do dowolnego zagospodarowania. Moga znaleźć się tam zarówno galerie, jak i kluby młodzieżowe – mówił na konferencji prasowej wiceburmistrz dzielnicy Witold Sielewicz. Przyszłe centrum kultury porównał do krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, skutecznie łączącej kulturę z gastronomią. Kawiarniane stoliki z powodzeniem można ustawić na okrągłym dziedzińcu, który znalazł się pod efektownym, szklanym dachem.

Nowoczesne centrum kultury w zabytkowych XIX-wiecznych wnętrzach ma służyć integracji mieszkańców Żoliborza. Dlatego w warunkach konkursu zapisano, że kwartalnie 180 godzin będzie zarezerwowane dla dzielnicy. Ta z kolei udostępni lokale organizacjom pozarządowym.

Wynajem za złotówkę

W programie zostaną uwzględnione efekty pracy dzielnicowej komisji dialogu społecznego, która zebrała i opracowała 420 ankiet. Żoliborzanie przedstawili w nich swoje oczekiwania wobec przyszłego centrum kultury.

Oferty (na cały obiekt lub jego poszczególne części) można zgłaszać do 8 czerwca. Dzień później nastąpi otwarcie kopert. Po kilku kolejnych dniach, 10-osobowa komisja złożona z przedstawicieli dzielnicy i środowisk kulturalnych, wskaże zwycięzcę konkursu. Od dnia podpisania umowy najemca będzie miał trzy miesiące na rozpoczęcie działalności. W optymistycznym wariancie inauguracja centrum kultury nastąpi więc pod koniec września.

- Koszty utrzymania przenosimy na dzierżawcę, stąd minimalna stawka czynszu. W ciągu pierwszych trzech miesięcy została ona ustalona na najniższym możliwym poziomie, czyli 1,04 zł za metr kwadratowy. Od czwartego miesiąca będzie wynosić ponad 4 zł – zapowiadał burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla.

Na razie w budynku trwają ostatnie, kosmetyczne prace. Według informacji przekazanych przez prowadzący inwestycję Stołeczny Zarządu Rozbudowy Miasta do połowy lipca powinny nastąpić wszystkie odbiory techniczne. Wówczas dzielnica oficjalnie przejmie budynek.

Oaza na kulturalnej pustyni

Poniedziałkowa konferencja prasowa, która zgromadziła cały trzyosobowy zarząd dzielnicy, była też okazją to rozprawienia się często formułowanym zarzutem Żoliborza jako "kulturalnej pustyni". Słaba oferta dzielnicy ma wynikać, według jej władz, z braku odpowiednich lokali. – Tu dominują lokale spółdzielcze, dlatego mamy problemy z miejscami na kulturę. To nie Śródmieście – przekonywał wiceburmistrz Sielewicz i dodał, że jeszcze w tej kadencji Żoliborz pozbędzie się kłopotliwej łatki.

- Trzeba uaktywnić ludzi i stworzyć modę na to miejsce. To wspólne zadanie dla władz i mieszkańców – radziła Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydent Warszawy ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Miejsce z historią

Fort Sokolnickiego to jeden z fortów Cytadeli Aleksandryjskiej. Wybudowano go w 1851 roku, kilkanaście lat później rozbudowano. W latach 30. XX wieku otwarto otaczający fort park Żeromskiego. W czasie Powstania Warszawskiego działał tu szpital polowy. W 2003 roku ratusz odkupił fort od Agencij Mienia Wojskowego. W 2009 roku ruszył remont carskiej fortecy. Miał zakończyć się w listopadzie 2010 roku. Termin przesunął się z uwagi na wyjątkowo mroźną zimą i nieujętą w planach kaponierę.

Jak podoba Wam się wyremonotwany Fort Sokolnickiego? Zachęcamy do komentowania.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku.

"Wjechał w dwie grupy pieszych". Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

"Wjechał w dwie grupy pieszych". Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

Źródło:
PAP

Kierujący ciągnikiem rolniczym potrącił 20-letnią rowerzystkę i odjechał. Gdy policjanci go odnaleźli, twierdził, że "nie poczuł potrącenia". Niestety, kobieta zmarła w szpitalu.

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzyli się dwaj rowerzyści, obaj trafili do szpitala. Jeden z nich doznał poważnych złamań. Policjanci apelują do rowerzystów, aby zachowywali szczególną ostrożność i bezwzględnie stosowali się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wraz z początkiem roku szkolnego na Puławską do krańca Sielce i Kercelak wrócą tramwaje. Jednak na drugim z tych odcinków, kilka dni później, znów ruszą prace. Tramwaje nie pojadą Okopową do ronda Radosława.

Tramwaje wrócą na Kercelak i Sielce. Jedne prace się skończyły, inne się rozpoczną

Tramwaje wrócą na Kercelak i Sielce. Jedne prace się skończyły, inne się rozpoczną

Źródło:
PAP

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Apel o pomoc dla Ośrodka KARTA, największego społecznego archiwum, które od 40 lat dokumentuje historię Polski. Brakuje pieniędzy na czynsz, pensje dla pracowników, są zaległości w ZUS-ie. Największe kłopoty zaczęły się w czasie pandemii.

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu lotniska Warszawa-Babice samochód osobowy zderzył się z tramwajem. Poszkodowana została kobieta kierująca toyotą.

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześcioletnia dziewczynka w oknie życia. Zadbana, w dobrym stanie, ale w wieku, który dawał do myślenia. Siostry, które prowadzą okno życia przy Hożej w Warszawie, zawiadomiły policję i wtedy okazało się, że ojciec dziewczynki był wcześniej poszukiwany. Relacja Michała Gołębiowskiego w programie "Polska i Świat". Wszystkie materiały można zobaczyć w TVN24 GO.

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem pokaz dronów upamiętnił 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetliło aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformowało 12 symbolicznych figur.

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek na drodze krajowej numer 62. Na wysokości węzła Skuszew doszło do zderzenia dwóch aut: busa i samochodu osobowego. Policja podała, że do szpitala trafiły dwie osoby. Dwaj mężczyźni podróżujący busem byli nietrzeźwi, jeden po wypadku uciekł.

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Charakterystyczna zabytkowa budowla przy Puławskiej 59 przechodzi kompleksowy remont. "Gołębnik", zwany też domem gotyckim, powstał w XVIII wieku. Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

Źródło:
PAP

Zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszał obywatel Indii. Mężczyzna miał pomagać nieustalonym osobom przedostać się do Hiszpanii. Sprawa wyszła na jaw podczas zatrzymania cudzoziemców na Lotnisku Chopina w czerwcu tego roku.

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Źródło:
PAP

Zatrzymaniem prawa jazdy zakończyła się kontrola dostawczego forda, w którym mieszkanka Warki przewoziła nadmierną liczbę pasażerów. Za fotele samochodowe posłużyła jej wersalka.

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Historyczna chwila na Dolnym Mokotowie. Tramwaj po raz pierwszy w historii skręcił w ulicę Belwederską. Na razie był to tylko skład pomiarowy i dotarł tylko do najbliższego przystanku. Według Tramwajów Warszawskich wykonawca linii do Miasteczka Wilanów podtrzymuje, że pierwsze składy z pasażerami dojadą tam na przełomie października i listopada.

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mały chłopczyk bez opieki jeździł rowerkiem biegowym obok autobusów. Malucha zauważyli strażnicy miejscy i pomogli mu odnaleźć mamę, która nieświadoma zagrożenia robiła zakupy.

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Archiwum Akt Nowych wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia Szefa Sztabu Zgrupowania AK "Radosław" ppłk. Wacława Janaszka. - Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe. Badania nad AK na pewno nie są jeszcze zakończone - powiedział w piątek dyrektor AAN Mariusz Olczak.

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

Źródło:
PAP

19-latek z Warszawy ukradł rodzicom samochód i pojechał do znajomego na Pomorze. Został zatrzymany po trzeciej kradzieży ze stacji paliw. Grozi mu 10 lat pozbawienia wolności, nawet 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl