TVN Meteo | Świat

Zmiany klimatu. Rekordowe ocieplenie oceanów w 2021 roku. "To mocny dowód na postępujące globalne ocieplenie"

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
PAP, Science Alert
Co się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji?
Co się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji?Climate Central
wideo 2/5
Zmiany klimatu

W 2021 roku zawartość ciepła w oceanach na całym świecie osiągnęła najwyższą wartość w historii pomiarów - wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców. Główną przyczyną są emitowane przez ludzkość gazy cieplarniane.

Średnia temperatura wody w oceanach na całym świecie rośnie w nieubłaganym tempie. Według naukowców z instytutu fizyki atmosfery Chińskiej Akademii Nauk, zawartość ciepła w górnej warstwie oceanów (do dwóch kilometrów głębokości) podniosła się w 2021 roku o 14 zetadżuli (ZJ - tryliard dżuli) w porównaniu do roku 2020, czyli sięgnęła 235 ZJ. Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanów i Atmosfery (NOAA) wyliczyli, że wzrost ten wyniósł 16 ZJ, co finalnie daje zawartość ciepła 227 ZJ.

Zwiększona koncentracja emitowanych przez ludzką działalność gazów cieplarnianych powoduje zatrzymanie ciepła w ziemskiej atmosferze i ocieplenie oceanów.

Zmiany klimatuAdam Ziemienowicz/PAP

Cieplejsze oceany to destabilizacja pogody, silniejsze burze i huragany

"Ciepło zawarte w oceanach zwiększyło się szósty rok z rzędu i osiągnęło najwyższy poziom w historii pomiarów" - informują chińscy i amerykańscy badacze na łamach czasopisma naukowego "Advances in Atmospheric Sciences". Obok topnienia lodowców ocieplanie się oceanów - poprzez zwiększanie się wraz z temperaturą objętości wody - prowadzi do wzrostu poziomu mórz. "Cieplejsze oceany przyczyniają się również do destabilizacji pogody, silniejszych burz i huraganów oraz częstszych opadów atmosferycznych i powodzi" - tłumaczył oceanograf Lijing Cheng, główny autor artykułu. "Oceany magazynują ponad 90 procent ciepła wywołanego emisją gazów cieplarnianych, dlatego ich ocieplenie jest podstawowym wskaźnikiem zmian klimatycznych" - dodał. "Rekordowe ocieplenie oceanów w 2021 roku to mocny dowód na postępujące globalne ocieplenie" - podkreślił.

Zdaniem klimatologa Michaela Manna z Uniwersytetu Stanu Pensylwania, jeśli nie osiągniemy zerowej emisji netto gazów cieplarnianych, to co roku będą bite rekordy dotyczące zwiększonej zawartości ciepła w oceanach. "Lepsza świadomość i zrozumienie akwenów wodnych to podstawa działań na rzecz walki ze zmianami klimatu" - przekonuje ekspert. 

Konsekwencje zmian klimatycznych w EuropiePAP

Autor:anw

Źródło: PAP, Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock