Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.
Na archipelagu Majotty - francuskim terytorium zamorskim położonym w zachodniej części Oceanu Indyjskiego - ogłoszono w sobotę alarm przed cyklonem Dikeledi - poinformowała agencja AFP. Niespełna miesiąc temu wyspy te spustoszył cyklon Chido.
"Musimy być przygotowani"
Majottę objęto tak zwanym pomarańczowym alarmem. Oznacza to, że wstrzymano między innymi kursowanie promów. Załamanie pogody ma nastąpić jeszcze w sobotę, a silnym porywom wiatru mają towarzyszyć intensywne opady. Najnowsze prognozy mówią zarazem, że oko cyklonu Dikeledi ma przejść na południe od Majotty.
- Musimy być solidnie przygotowani na możliwość przejścia cyklonu w pobliżu i uruchomienia czerwonego alarmu - cytuje przedstawiciela lokalnych władz agencja AFP. Jej korespondent podkreśla, że w piątek na stacjach benzynowych na Majotcie tworzyły się bardzo długie kolejki.
Najbardziej niszczycielski od 90 lat
W połowie grudnia archipelag spustoszył cyklon Chido, który określono mianem najbardziej niszczycielskiego od 90 lat. W jego wyniku zginęło 39 osób, a ponad 5600 zostało rannych. Lokalne władze oceniły skalę zniszczeń spowodowanych przez huraganowy wiatr jako "kolosalną". Mieszkańcy podkreślali, że kataklizm pozbawił ich dorobku całego życia, a slumsy, w których żyli nielegalni imigranci, "zmiótł je z powierzchni ziemi".
Do powstawania cyklonów tropikalnych (to są również huragany i tajfuny) dochodzi wówczas, gdy wysokiej temperaturze wody w oceanie (powyżej 26 stopni Celsjusza na powierzchni i na głębokości około 50 metrów) towarzyszy równie wysoka temperatura powietrza. Parująca woda przyczynia się do powstawania obszaru niskiego ciśnienia, który wprawia powietrze w wir. Może on przekształcić się w oko cyklonu, którego prędkość osiągać może nawet 250 kilometrów na godzinę.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NASA Worldview