Ulice pod wodą, setki interwencji straży

Autor:
ps
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Prognozowane opady deszczu w Portugalii w czwartek
Prognozowane opady deszczu w Portugalii w czwartek
Ventusky
VentuskyPrognozowane opady deszczu w Portugalii w czwartek

Po intensywnych opadach deszczu doszło do licznych podtopień dróg w wielu częściach Portugalii. Do środowego wieczora strażacy w związku ze skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych interweniowali setki razy. Najtrudniejsza sytuacja jest w północnym dystrykcie Vila Real.

Od wtorkowego wieczora nad Portugalią utrzymuje się burza Armand. Jak podały w środę tamtejsze służby obrony cywilnej, w całym kraju w wyniku intensywnych opadów deszczu zalane zostało kilkadziesiąt dróg. Do wieczora straż pożarna przeprowadziła setki interwencji, zarówno nad Atlantykiem, gdzie utrzymuje się sztorm, jak i w częściach kraju oddalonych od oceanu.

Największe problemy komunikacyjne występują w położonym w północnej części kraju dystrykcie Vila Real, gdzie pod wodą znalazły się między innymi ulice w centrum tego miasta.

Podtopienia wystąpiły też w aglomeracji Lizbony, szczególnie przy drogach położonych w pobliżu delty rzeki Tag oraz usytuowanych wzdłuż atlantyckiego wybrzeża.

Obfite opady i silny wiatr mają utrzymać się do soboty

Meteorolodzy spodziewają się, że w ciągu najbliższych godzin na na środkowym i północnym wybrzeżu Portugalii utrzyma się sztorm i fale sięgające pięciu metrów wysokości.

Według portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) intensywne opady deszczu z towarzyszącymi im silnymi podmuchami wiatru utrzymają się co najmniej do soboty. Obecnie w północnej połowie kraju obowiązują alerty przed intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.

Autor:ps

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: worldview.earthdata.nasa.gov/Twitter @IPMA