Zjawisko La Nina słabnie i prawdopodobnie w kwietniu nastąpi przejście do fazy neutralnej ENSO - poinformowało Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (Climate Prediction Center). Dodało, że z analizy danych wynika, iż taka sytuacja może utrzymać się na półkuli północnej przez całe lato.
Jak poinformowali amerykańscy meteorolodzy, anomalia pogodowa La Nina dobiega końca i wkrótce może nastąpić faza neutralna ENSO.
"W okresie czerwiec-sierpień prawdopodobieństwo wystąpienia fazy neutralnej ENSO wynosi 62 procent, a w okresie lipiec-wrzesień - 50 procent" - podało w czwartek Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CPC) w swojej miesięcznej prognozie.
ENSO (El Nino-Southern Oscillation) to naturalne, cykliczne zjawisko meteorologiczne, wynikające ze zmian dotyczących wiatru i temperatury powierzchni Pacyfiku. Łączy w sobie dwie przeciwstawne fazy: ciepłą El Nino oraz zimną La Nina. Faza neutralna ENSO to okres przejściowy pomiędzy nimi.
La Nina i El Nino - co to za zjawiska
La Nina występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów w tej części świata. Podczas trwania anomalii La Nina, wyjątkowo suche warunki panują w Ameryce Południowej czy Zatoce Meksykańskiej, a Australię nawiedzają powodzie.
Odwrotnym zjawiskiem jest El Nino, podczas którego temperatura na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku jest ponadprzeciętnie wysoka. Zjawisko wiąże się także z osłabieniem pasatów. Kiedy występuje El Nino, szczególnie suche warunki występują w Indonezji, nad Amazonią i Ameryką Centralną. Ponadto zwiększają się opady w porze deszczowej w Afryce Subsaharyjskiej.
Wyliczenia Japończyków
Również z wyliczeń ekspertów z Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JMA) wynika, że anomalia pogodowa La Nina słabnie. W poniedziałek naukowcy przekazali, że istnieje 60-procentowe prawdopodobieństwo, że faza neutralna ENSO utrzyma się na półkuli północnej od wiosny do lata.
Wpływ na rolnictwo
- La Nina praktycznie się skończyła. Anomalia powierzchni morza w rejonie Pacyfiku w okolicach równika jest bliska zera. Z naszych wyliczeń wynika, że na (amerykańskich - przyp. red.) Wielkich Równinach będzie sucho przez co najmniej miesiąc, co wpłynie na wzrost pszenicy ozimej - powiedział Donald Keeney, meteorolog w firmie Maxar, zajmującej się analizą danych pochodzących z obserwacji Ziemi. - Przewidujemy również, że w maju i czerwcu w środkowej Brazylii pojawi się susza, która wpłynie na kukurydzę. We wschodniej Europie, w Ukrainie i w zachodniej Rosji do czerwca prawdopodobnie utrzymają się bardziej suche warunki, co wpłynie zarówno na pszenicę ozimą, jak i na wczesny wzrost kukurydzy i słoneczników - dodał Keeney.
Źródło: Reuters, NOAA
Źródło zdjęcia głównego: NOAA