Niedzielny wieczór w części Polski upływa pod znakiem znacznie pogorszonej jakości powietrza. Miejscami oddycha się źle, a normy przekroczone są o kilkaset procent. Sprawdź, gdzie jest smog.
Według danych z godziny 21 zła jakość powietrza pod względem pyłu PM10 zarejestrowana została w Nowej Rudzie, gdzie zmierzono wartość 256 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), czyli 512 procent normy dobowej. Trochę lepszym, ale nadal odbiegającym od norm jakości powietrzem oddychali mieszkańcy Skarżyska-Kamiennego (104 µg/m3, czyli 208 proc. normy dobowej).
Zaobserwowano także przekroczenia norm dla pyłu PM2,5. W Skarżysku-Kamiennej oddychano powietrzem złej jakości. Zmierzone stężenie wyniosło tam 97 µg/m3, czyli 388 proc. normy dobowej.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 25 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock