W czwartek wieczorem w części kraju nie ma czym oddychać. Najgorsza jakość powietrza występuje na południu Polski. Sprawdź, gdzie lepiej unikać aktywności na zewnątrz.
W czwartek, 29 lutego o godzinie 21, najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM10 panowała w Dębicy. Tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu na poziomie 171 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), co oznacza 344 procent normy dobowej. Niewiele mniejsze stężenie odnotowano w Kłodzku, bo 160 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), a to oznacza 320 procent normy.
Jakość powietrza, określaną jako złą, zarejestrowano również w kilku miastach pod względem obecności pyłu PM2,5. Jego stężenie było najwyższe w Opolu i wyniosło 128 µg/m3 (512 proc. normy dobowej). W Żywcu odnotowano 106 µg/m3 (424 proc. normy dobowej), a w Dębicy - 121 µg/m3 (484 proc. normy dobowej). Źle było także w kilku innych miastach południowej Polski.
Wiele stacji pomiarowych w południowo-wschodniej części kraju wykazało powietrze niezdrowej lub średniej jakości zarówno w przypadku pyłu PM10, jak i PM2,5.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 25 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: BalkansCat / Shutterstock.com