Poprawa jakości powietrza zmniejsza ryzyko demencji u seniorów

Autor:
dd
Źródło:
PAP, PNAS
Zła jakość powietrza w Polsce na tle krajów UE
Zła jakość powietrza w Polsce na tle krajów UETVN24
wideo 2/19
Smog

Jak wynika z najnowszego badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, redukcja zanieczyszczenia powietrza może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji u kobiet w starszym wieku. Z dotychczasowych badań wynikało, że smog może przyspieszać spadek zdolności poznawczych u seniorów, a także zwiększać ryzyko demencji.

Naukowcy z Keck School of Medicine przy Uniwersytecie Kalifornijskim analizowali związek między redukcją zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania a ryzykiem rozwoju demencji na podstawie danych zebranych w projekcie badawczym pt. "Women’s Health Initiative Memory Study - Epidemiology of Cognitive Health Outcomes" (WHIMS-ECHO). Analizą objęto 2239 kobiet w wieku 74-92 lata. Panie, które nie miały demencji na początku badania były poddawane testom sprawdzającym zdolności poznawcze od roku 2008 do roku 2012. W tym czasie zidentyfikowano 398 przypadków demencji.

Okazało się, że u kobiet mieszkających w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi o średnicy do 2,5 mikrometra (PM2,5) oraz dwutlenkiem azotu (NO2) najbardziej spadło, ryzyko demencji zmniejszyło się odpowiednio o 14 procent oraz 26 procent. Związek ten utrzymywał się niezależnie od takich czynników, jak: wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, społeczno-ekonomiczne warunki życia, czynniki ryzyka chorób układu krążenia oraz posiadanie wariantu genu kodującego apolipoproteinę E (wariant ApoE e4), który ma związek ze skłonnością do miażdżycy i choroby Alzheimera.

Wpływ jakości powietrza na zdrowie seniorówShutterstock

Smog a ryzyko demencji u starszych osób. Jedno z pierwszych takich badań

Poprawa czystości powietrza miała też związek z ogólnie lepszą sprawnością umysłową i lepszą pamięcią, co zdaniem badaczy sugeruje, że korzystnie wpływa to na wiele obszarów mózgu.

- Nasze badanie jest istotne, ponieważ jako jedno z pierwszych wskazuje, że zredukowanie zanieczyszczenia powietrza w pewnym okresie czasu może być korzystne dla zdrowia mózgu starszych kobiet i zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju demencji - skomentowała główna autorka badania doktor Xinhui Wang. Jak dodała, ważne jest to, że korzyści z poprawy jakości powietrza odnoszą wszystkie starsze kobiety, nawet te bardziej zagrożone demencją.

Badania opublikowano w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zanieczyszczenia powietrzaPolski Alarm Smogowy

Autor:dd

Źródło: PAP, PNAS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości