Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Smog w stolicy Chin. Władze obawiają się złej jakości powietrza podczas zawodów

Autor:
rzw,
kw
Źródło:
Reuters, PAP

Gęsty smog spowił w poniedziałek Pekin. Stężenie zanieczyszczeń jest wysokie nawet jak na warunki panujące zazwyczaj w chińskiej stolicy i otaczającej ją prowincji Hebei. Władze spodziewają się, że także w czasie zimowych igrzysk olimpijskich, które startują na początku lutego, warunki pogodowe będą "bardzo niekorzystne" z punktu widzenia jakości powietrza. Mówił o tym na spotkaniu z dziennikarzami rzecznik ministerstwa środowiska Liu Youbin.

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL

Igrzyska olimpijskie odbędą się w dniach 4-20 lutego w Pekinie i otaczającej go prowincji Hebei. To obszary, gdzie szczególnie często panuje silny smog. Na poniedziałkowej konferencji prasowej Liu Youbin, rzecznik chińskiego Ministerstwa Ekologii i Środowiska, przyznał, że zimowa pogoda jest "bardzo niekorzystna" z punktu widzenia wysiłków na rzecz zapewnienia czystego powietrza w czasie olimpijskich zmagań.

Zimowy smog w Pekinie i Hebei

- Pekin i Hebei są podatne na smog w miesiącach zimowych i dlatego mogą podjąć niezbędne środki administracyjne w czasie przygotowań do zimowych igrzysk olimpijskich i podczas trwania zawodów - przekazał Liu. Rzecznik poinformował, że miejscowe władze zostały upoważnione do ograniczenia działalności firm o stosunkowo niewielkim znaczeniu gospodarczym. Wyłączone z tego planu mają być przedsiębiorstwa i instytucje z najważniejszych sektorów, jak energetyka lub walka z COVID-19. Chiny zapowiadają także wzmożone kontrole pojazdów generujących "wysoki poziom zanieczyszczeń" - powiedział Liu.

Według danych ministerstwa środowiska, w poniedziałek rano w Pekinie stężenie niebezpiecznych cząstek zawieszonych w powietrzu, określanych jako PM2,5, wyniosło 205 mikrogramów na metr sześcienny.

W ubiegłym roku średnie stężenie PM2,5 w Pekinie spadło o 13 procent, do 33 mikrogramów na metr sześcienny, po raz pierwszy mieszcząc się w chińskiej normie 35 mikrogramów. Liczba ta nadal przekracza oficjalne zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia, uznającej 5 mikrogramów za stężenie bezpieczne dla zdrowia.

Start igrzysk już niebawem

Do wiosek olimpijskich w Pekinie oraz Zhangjiakou, przed ich oficjalnym otwarciem, przybyli już pierwsi sportowcy, którzy wystąpią w zimowych igrzyskach rozpoczynających się 4 lutego. To reprezentanci około 20 państw, między innymi Kanady, Finlandii, Australii, USA, a także Chin.

Oficjalnie otwarcie wiosek - w tych dwóch w Pekinie - jest zaplanowane na 27 stycznia - poinformowali organizatorzy.

W Zhangjiakou odbędą się konkurencje klasyczne, w tym skoki, biathlon oraz snowboard, zaś w Yanqing przeprowadzone zostaną konkurencje alpejskie. Stolica "Państwa Środka", oprócz ceremonii rozpoczęcia i zakończenia igrzysk, gościć będzie sportowców rywalizujących w hokeju na lodzie, curlingu oraz łyżwiarstwie figurowym i szybkim.

Igrzyska XXIV Olimpiady odbędą się w dniach 4-20 lutego, natomiast paraolimpiadę zaplanowano na okres od 4 do 13 marca.

Pekin jest pierwszym w historii miastem, które zorganizuje zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska.

Autor:rzw, kw

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości