IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed wysoką temperaturą. Z prognoz wynika, że temperatura w cieniu może sięgnąć 32 stopni, na pełnym słońcu będzie znacznie wyższa.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - upał
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed spiekotą obowiązują w województwach:
- pomorskim, z wyjątkiem północno-zachodnich powiatów;
- warmińsko-mazurskim;
- kujawsko-pomorskim;
- wielkopolskim;
- lubuskim;
- dolnośląskim, poza południowymi powiatami;
- łódzkim, z wyjątkiem powiatu radomszczańskiego;
- mazowieckim;
- podlaskim;
- lubelskim, poza południowymi powiatami.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 28 do 32 stopni Celsjusza, a termometry w nocy pokażą od 16 do 20 st. C. W miejscach, w których temperatura minimalna nie spadnie poniżej 20 stopni, będzie to tak zwana noc tropikalna.
Ostrzeżenia w województwach: pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim będą ważne do godziny 18 w piątek, a w pozostałych regionach pozostaną w mocy do godz. 18 w sobotę.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - upał
Ostrzeżenia niższego stopnia w związku z upałami zostały wydane dla województw:
- dolnośląskiego, dla południowych powiatów;
- łódzkiego, dla powiatu radomszczańskiego;
- lubelskiego, dla południowych powiatów;
- opolskiego;
- śląskiego;
- małopolskiego, z wyjątkiem powiatu tatrzańskiego;
- świętokrzyskiego;
- podkarpackiego.
W tych miejscach temperatura maksymalna w ciągu dnia może wynieść od 29 do 32 st. C, a temperatura minimalna w nocy osiągnie od 15 do 18 st. C.
Ostrzeżenia w województwach lubuskim, dolnośląskim oraz podkarpackim będą ważne do godziny 18 w piątek, a w pozostałych regionach wygasną o godz. 18 w sobotę.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com