Wielkie, śnieżne fronty dotrą do Polski. "Do poniedziałku zasypie nas od Bałtyku po Tatry"

Autor:
kw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w dniach 8-12.02
Prognozowana temperatura w dniach 8-12.02ventusky.com
wideo 2/3
Pogoda na pięć dni

Kiedy spadnie śnieg? Pogoda w najbliższych dniach zapowiada się iście zimowo. W weekend czekają nas ogromne śnieżyce. Pod koniec tygodnia dołączy do nich silny wiatr, który może przynosić nam zawieje śnieżne. Potem, w środę, do Polski dotrze także tęgi mróz. Sprawdź, co szykuje pogoda.

Znad południowej Europy przez cztery doby ku centrum kontynentu będą przemieszczać się centra niżów. Zaciągać mają znad Mórz Śródziemnego i Czarnego bardzo wilgotne masy powietrza, które przy zderzeniu z zimnym arktycznym, płynącym z północy, uformują wielkie fronty ze śnieżycami - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. "Bo jednocześnie wyże znad Oceanu Arktycznego i północnej Skandynawii wpychać będą nad Europę zimne powietrze z dalekiej Północy" - uzupełniła. W strefie ścierania się tych tak różnych mas powietrza znajdzie się Polska. Do soboty padać będzie z przerwami, słabo i umiarkowanie. - Jak zacznie sypać wieczorem w sobotę na południu, to do poniedziałku zasypie nas od Bałtyku po Tatry - dodała synoptyk.

Pogoda na piątek

Piątek przyniesie nam pochmurną aurę, na północy będzie szansa na przejaśnienia. Na Warmii, Mazurach i Podlasiu spodziewane są słabe opady śniegu do 2 centymetrów. Z kolei na południu i południowym wschodzie kraju opady śniegu sięgną do 1-5 cm, a w Tatrach i Beskidach do 10 cm. Tylko na Podkarpaciu pojawi się śnieg z deszczem rzędu 5-10 litrów wody na metr kwadratowy. Termometry pokażą maksymalnie od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 1 st. C w centrum kraju, do 4 st. C na Podkarpaciu. Wiatr z południowego zachodu będzie słaby i umiarkowany.

W nocy z piątku na sobotę mocniej sypnąć może na południu kraju. Warstwa śniegu w górach może wzrosnąć o 15 cm.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky

Pogoda na weekend

Sobota także będzie pochmurna. Na południu, wschodzie i w centrum kraju okresami wystąpią opady śniegu do 1-3 cm, a w górach do 5 cm. Tylko na Podkarpaciu padać będzie znów śnieg z deszczem, opady wyniosą do 5-10 l/mkw. Na termometrach zobaczymy od -2 st. C na Suwalszczyźnie, przez 0 st. C w centrum, do 2 st. C na Podkarpaciu. Północny wiatr powieje słabo i umiarkowanie.

Potem, w nocy z soboty na niedzielę, od południa wkroczy do nas szeroka strefa z opadami śniegu, które na południu mogą zwiększyć pokrywę o sumie 5-10 cm.

Niedziela będzie pochmurna. W całym kraju prognozowane są opady śniegu, na ogół do 5-15 cm. W górach ich suma może wynieść nawet około 30 cm. Słabiej może padać jedynie w północno-zachodnich regionach - do 1-2 cm. Temperatura maksymalna sięgnie od -4 st. C na Suwalszczyźnie, przez -2 st. C w centrum, do 0 st. C na Podkarpaciu. Powieje umiarkowanie i okresami dość silnie z północnego wschodu. Porywy chwilami mogą rozpędzać się do 50-70 kilometrów na godzinę, przyczyniając się do powstania zawiei śnieżnych, które mocno ograniczą widzialność.

Kolejna noc przyniesie osłabienie opadów - do 1-10 cm. Strefa będzie przemieszczać się na zachód kraju.

Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky

Pogoda na przyszły tydzień

Poniedziałek zapowiada się pochmurnie i śnieżnie. Prognozowane są opady śniegu do 1-10 cm, a w górach i na Pomorzu do nawet 15-20 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od -3 st. C na Podlasiu, przez -2 st. C w centrum kraju, do 1 st. C na Pomorzu. Powieje zachodni i północno-zachodni wiatr, będzie umiarkowany i okresami dość silny - w porywach może osiągać do 50-60 km/h. Będzie też powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek możemy spodziewać się na ogół dużego zachmurzenia. Tylko na wschodzie i w centrum spodziewane są przejaśnienia. Na zachodzie pojawią się opady śniegu do 1-5 cm. Termometry pokażą maksymalnie od -3 st. C na Suwalszczyźnie, przez -2 st. C w centrum kraju, do 0 st. C na Pomorzu. Wiatr z południowego zachodu i zachodu będzie słaby i umiarkowany, ale okresami może przybierać na sile.

A co potem? Tęgi mróz

W środę rano głównym zagrożeniem będzie tęgi mróz. Na południu, wschodzie i w centrum kraju temperatura może wynosić od -12 do -15 st. C. Na zachodzie będzie przelotnie padać śnieg do 1-3 cm. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z zachodu.

Mroźnie zapowiada się także czwartek rano - na termometrach możemy zobaczyć od -10 do -16 st. C. Na północy spadnie do 1-4 cm śniegu. Powieje północny i zachodni wiatr, który będzie słaby i umiarkowany.

W kolejnych dniach także widać duży mróz. Nocami temperatura może wynosić od -15 do nawet -18 st. C.

Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniach
Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniachVentusky

Autor:kw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: hramovnick - stock.adobe.com/Ventusky.com

Pozostałe wiadomości