Kiedy spadnie śnieg? Najnowsze wyliczenia modeli na listopad

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Kiedy spadnie śnieg? Na horyzoncie w prognozach widać koniec wyżowej monotonii. Zastąpią ją chłód, śnieg i wiatr - zjawiska typowe dla przedzimia. Po zgniłym wyżu nastanie aura niżowa, równie wymagająca. O tym, co czeka nas w pogodzie do końca listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • W prognozach na kolejne tygodnie listopada widać koniec panowania zgniłego wyżu, kojarzonego z mgłami.
  • Druga połowa miesiąca rysuje się na ogół chłodniejsza niż zwykle, choć zimno ma spływać do Polski falami.
  • Z modeli meteorologicznych aktualnie wynika, że po 20 listopada do Polski mogłoby spłynąć powietrze znad samej Arktyki. To oznacza możliwość opadów śniegu.

Przyszedł chłód i nie zamierza odejść. Cyrkulacja powietrza z północy w pierwszym tygodniu listopada, którą umożliwił wyż znad zachodniej Europy oraz niże znad północnej części kontynentu, ulokowała w naszym rejonie chłód. Układ wyżowy z typowym dla niego osiadaniem powietrza spowodował rozlanie się nisko nad ziemią cienkich, burych chmur stratus oraz mgieł i zamgleń. Formujący się właśnie wał wyżowy od Wysp Brytyjskich po Rosję rysuje perspektywy tylko na niewielkie pęknięcia w chmurach i przebłyski słońca w najbliższych dniach. Dopiero w czwartek 14 listopada coś zacznie się zmieniać w polu barycznym i przyjdą zmiany ciśnienia. Zacznie się ruch w atmosferze i mieszanie. Ale czy wyjdzie nam to na dobre? Teraz model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) zakłada niestety, że w dniach od 11 do 17 listopada temperatura będzie niższa niż zwykle. Odchylenie średniej od normy ma wynieść na terytorium Polski od 1 do 3 stopni Celsjusza na minus. Później chłód utrzyma się, choć ma być nieco słabszy. Ale dopiero pod koniec miesiąca "wskazówka" odchylenia temperatury od normy ma przesunąć się na plus.

Chłodu ciąg dalszy między 11 a 17 listopada, prognozowane odchylenie temperatury od normy na minusECMWF
Cieplej dopiero pod koniec miesiąca, prognozowane odchylenie temperatury od normy na plus po 25 listopadaECMWF

Panowanie zgniłego wyżu nie potrwa wiecznie. Kiedy spadnie śnieg?

W tej chwili chłód podtrzymuje silny, zgniły wyż, jednak nie będzie on trwać wiecznie. W połowie miesiąca w obszar wyżowy zaczną wbijać się wielkie niżowe wiry powietrza, uformowane nad Północnym Atlantykiem. Poruszą masami powietrza, przyniosą silny wiatr i kolejne porcje chłodnego powietrza z północy. Następujące po sobie niże umożliwią rozwój zatok chłodu i to coraz silniejszych. Pierwsze ich wejście od północy w nasz rejon nastąpić ma około 15 listopada. Wkroczą przelotne opady deszczu. Kolejna strefa frontowa widoczna w prognozach amerykańskiego modelu GFS około 17 listopada przynieść już może opady mieszane deszczu ze śniegiem na wschodzie Polski. A rano 18 listopada falę mrozu do -5/-10 st. C w północno wschodnich i wschodnich regionach kraju oraz kotlinach górskich.

Zatoka chłodu około 17/18 listopada, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

Zimno i kolejne fale. "Są na to spore szanse"

Kolejna fala zimna majaczy w prognozach na około 20 listopada. Wtedy wpaść miałaby do nas zima za sprawą wiru niżowego, który znad Islandii zanurkować ma w niższe szerokości geograficzne, nad zachodnią i środkową Europę. Jeśli wyliczenia modeli potwierdzą się, a są na to spore szanse, to przed nami konkretna śnieżyca. Wir niżowy przemieszczając się po 20 listopada od Francji, przez Niemcy i Polskę, w stronę wschodniej Europy ma mieć na tyle siły, by zaciągnąć chłód prosto znad Arktyki. W szerokiej strefie frontowej opady deszczu przejść miałyby u nas w śnieg, szczególnie obfity na przedgórzu i w górach.

Śnieżyca 22 listopada widoczna w modelu GFS  GFS

Śnieg i mróz musną Polskę

Do prognozowanych zdarzeń pogodowych jest jeszcze sporo czasu i wiele może się zmienić. Same fale chłodu niesione przez zimne wiry niżowe znad Północnego Atlantyku jednak już od dłuższego czasu rysują się w wyliczeniach modeli amerykańskiego i europejskiego. Więc śnieg i mróz musną Polskę w drugiej połowie listopada. Sprawą otwartą pozostaje, z jakim natężeniem. Chłód z dalekiej północy zsunie się w nasz rejon i odchyli temperaturę na minus. Amerykański model GFS prognozuje duży chłód już około 22 listopada, natomiast europejski model ECMWF przesuwa falę chłodu w czasie, na około 23-24 listopada. Takiemu zsunięciu się zimna z północy towarzyszy zwykle spora porcja wilgoci niosąca obfite opady, szczególnie w górach. Jednak krajobraz może zabielić się na chwilę i na europejskich nizinach.

Fala chłodu w Europie około 22 listopada, prognoza odchyleni temperatury na minusGFS/tropicaltidbits
Fala chłodu w Europie około 23 listopada, prognoza odchyleni temperatury na minusECMWF/tropicaltidbits

Pogoda na listopad 2024. "Monotonii na pewno nie będzie"

W listopadzie pogoda zimowa nie utrzymuje się długo, na ogół bywa tylko epizodem. Wkroczyliśmy w późną jesień, kiedy to opady mokrego śniegu przeplatają się z opadami deszczu i silnym wiatrem. Bo niże o tej porze roku niosą męczące opady, wahania ciśnienia oraz przenikliwy zimny wiatr. Gdy ustąpią spokojne, ponure wyże, zastąpią je sztormowe niże. Monotonii na pewno nie będzie.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com/ECMWF/tropicaltidbits

Pozostałe wiadomości

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych. Kolejne dni przyniosą nam powrót zimowej aury, między innymi opadów śniegu. We znaki da nam się również silny wiatr, a miejscami przy gruncie wystąpią przymrozki.

Tu może spaść najwięcej śniegu. IMGW planuje wydać ostrzeżenia

Tu może spaść najwięcej śniegu. IMGW planuje wydać ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejne dni przyniosą nam gwałtowny powrót zimy. Nad naszymi wschodnimi granicami może rozbudować się niż, który przyniesie śnieg, śnieg z deszczem i silny wiatr. Właściwie z dnia na dzień temperatura odczuwalna spadnie z ponad 20 stopni do niemal zera.

Zanosi się na prawdziwy atak zimy. W prognozie widać śnieżyce

Zanosi się na prawdziwy atak zimy. W prognozie widać śnieżyce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Pogoda na dziś. Czwartek, 3.04 zapowiada się słonecznie i pogodnie w niemal całym kraju. Termometry wskażą maksymalnie do 18-19 stopni Celsjusza. W górach może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - czwartek, 3.04. Czeka nas ciepły i słoneczny dzień

Pogoda na dziś - czwartek, 3.04. Czeka nas ciepły i słoneczny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian